Jak wybrać drukarkę?

Wśród wielu modeli na rynku wybór drukarki nie należy do najprostszych. Duży wpływ na podjęcie decyzji o zakupie najlepszego dla nas sprzętu ma jego przeznaczenie oraz częstotliwość użytkowania. Drukarka będzie pełniła inne funkcje w domu i w biurze, dlatego warto zastanowić się jakie są nasze oczekiwania. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać swoją wymarzoną drukarkę.

Określ oczekiwania względem drukarki

Zanim kupisz przypadkowy sprzęt, reklamowany w telewizji jako najlepszy na rynku, zastanów się, jakie funkcje ma spełniać twoja drukarka. W zależności od tego czy szukasz sprzętu do biura, czy użytku domowego urządzenie powinno wyróżniać się innymi cechami. W firmach, w których codziennie drukuje się wiele dokumentów, istotnym czynnikiem jest szybkość wydruku oraz jego jakość. Jednorazowe drukowanie w domu nie wymaga już ekspresowych rezultatów, ważniejszy staje się aspekt ekonomiczny. Wybierając drukarkę należy brać pod uwagę, ile kosztują wymienne tusze lub tonery oraz, co jaki czas należy je wymieniać. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że tusze przeznaczone są do drukarek atramentowych, natomiast tonery do laserowych. Tusze i tonery do drukarek znanych marek, takich jak HP, Brother czy Canon znajdziesz w sklepie internetowym https://www.profibiuro.pl/. Warto przemyśleć także, jakiego typu pliki chcesz drukować najczęściej. Czarno-białe dokumenty nie wymagają kupna drukarki kolorowej, natomiast do wydruku zdjęć sprzęt musi posiadać inne funkcje.

Drukarka atramentowa czy laserowa – która lepsza?

Obie propozycje mają swoje wady i zalety oraz sprawdzą się w różnych sytuacjach. Istotną różnicą między tymi typami drukarek jest technologia druku, jaką wykorzystują. Drukarka atramentowa pokrywa papier kroplami tuszu, który umieszczony jest w specjalnym pojemniku. Tusze do drukarek HP lub innych marek są powszechnie dostępne i stosunkowo tanie. Oryginalne tusze do drukarek HP, Canon lub Epson posiadają swoje tańsze zamienniki, które nie odbiegają od nich jakością. Drukarki laserowe podczas drukowania korzystają ze specjalnego tonera. Za pojawienie się farby na kartce odpowiada bęben światłoczuły, który jest wymienny. Wybór drukarki laserowej wiąże się z wyższymi kosztami utrzymania, ponieważ dedykowane tonery są znacznie droższe od tuszu do drukarki atramentowej. Inną różnicą jest czas wydruku. Drukarki laserowe wydrukują więcej stron dokumentu w krótkim czasie niż drukarki atramentowe.

Drukarka monochromatyczna czy kolorowa – którą wybrać?

W zależności od tego, czy drukarka ma służyć do pracy z dokumentami tekstowymi lub graficznymi, można dobrać odpowiedni model. Jeśli na co dzień drukujesz wyłącznie czarno-białe pliki tekstowe śmiało możesz zdecydować się na drukarkę monochromatyczną. Do użytku domowego możesz postawić na jednokolorową drukarkę atramentową, natomiast do pracy w biurze wybierz laserową. W przypadku, gdy masz w planach drukować zdjęcia bądź inne barwne grafiki przyjrzyj się sprzętowi z funkcją druku w kolorze. Tutaj również obie wersje mają swoich przedstawicieli. Na rynku znajdziesz kolorowe tusze do drukarek atramentowych HP i innych w przystępnych cenach, które dają znakomitą jakość wydruku. Występują też kolorowe drukarki laserowe, lecz dokupienie odpowiedniego tonera często jest bardzo kosztowne.

Drukarka wielofunkcyjna do pracy i domu

Klasyczne drukarki wielofunkcyjne oprócz funkcji druku posiadają też możliwość skanowania i kserowania plików. Występują także urządzenia dla firm, które dodatkowo mają faks. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się dla osób, które oprócz drukowania czasami chcą zrobić kopię dokumentu albo zeskanować go, czyli stworzyć wersję cyfrową treści zawartej na papierze. Taka drukarka zapewnia druk czarno-biały, jak i kolorowy, dlatego idealnie nadaje się do drukowania zdjęć. Występuje też możliwość automatycznego drukowania obustronnego, bez konieczności manualnego odwracania kartek.

Drukowanie bezprzewodowe

Nowoczesne drukarki często można połączyć z siecią WiFi. Umożliwia to drukowanie z wielu urządzeń bez konieczności podłączania kabla. Drukarka nie musi być ustawiona tuż przy komputerze, dlatego ułatwia to pracę biurową. Szukając drukarki do użytku prywatnego ta funkcja nie jest konieczna, lecz na pewno usprawnia to proces drukowania oraz wpływa na poziom zadowolenia wszystkich użytkowników. Łączność drukarki z WiFi powoduje, że szybko i sprawnie wydrukujesz pliki z poziomu smartfona czy tabletu.

Wybór odpowiedniej drukarki nie należy do najłatwiejszych, ponieważ składa się na niego wiele czynników. Jednak z tymi wskazówkami i sprecyzowanymi oczekiwaniami na pewno uda ci się kupić wymarzony sprzęt.