Jak wykorzystać gumy mini band podczas treningu?

Wiele rodzajów sprzętu do ćwiczeń doskonale sprawdza się podczas zróżnicowanego treningu, a takimi produktami są niewątpliwie gumy mini band. Wykorzystując je, można realizować ćwiczenia siłowe, funkcjonalne, a także rehabilitacyjne. Szeroki zakres zastosowania sprawia, że jest to uniwersalny sprzęt.

Chcąc wykorzystać gumy podczas realizowania treningów, trzeba brać pod uwagę, że można wybierać różne typy i modele. Gumy przeznaczone są do różnych rodzajów ćwiczeń, a w poszczególnych kategoriach wybierać można, także odmienne modele. Poszczególne cechują się między innymi odmiennymi oporami. W ten sposób można dopasować konkretny produkt do postępów, które chce się uzyskać podczas realizowania ćwiczeń.

Mini band wykorzystywana przy różnych rodzajach ćwiczeń.

Szerokie możliwości zastosowania gum przy różnych rodzajach ćwiczeń sprawiają, że jest to sprzęt, który może być wykorzystywany, jako podstawowy przy realizowaniu konkretnego planu treningowego. Oczywiście najlepsze efekty można uzyskać, gdy opracuje się odpowiedni zestaw ćwiczeń do zrealizowania w wyznaczonym czasie, który zostanie połączony z dopasowaną dietą. Istotne jest, aby ćwiczenia z gumami były wykonywane regularnie i bez niepotrzebnych przerw.

Taki trening z wykorzystaniem mini band jest w stanie zapewnić takie efekty jak:

  • zrzucenie zbędnych kilogramów,
  • powrót do formy po kontuzji, chorobie,
  • nabranie masy mięśniowej,
  • poprawa wyglądu sylwetki.

Wykonane z naturalnego lateksu gumy to wyroby oporowe. Nadają się one przede wszystkim do treningu dolnych części ciała. Obejmuje to uda, czy mięśnie w okolicach bioder. Do wykonania takich treningów wykorzystuje się wersje o nieco większym oporze. Natomiast modele o mniejszej sile przeciwdziałania mogą być wykorzystane również do ćwiczeń górnych partii ciała. W ten sposób gumy o małym obwodzie mogą być zastosowane również w treningu siłowym.

Jak trening z gumami różni się od tego z obciążeniem?

Gdy wykorzystuje się gumy mini band, wówczas można uzyskać nieco inne efekty, niż przy realizowaniu ćwiczeń z wykorzystaniem ciężarów, czy maszyn. Przede wszystkim mniejsze są obciążenia stawów i mięśni. W ten sposób można ograniczyć ryzyko występowania urazów, czy kontuzji. Dodatkowo gumy pozwalają poddawać mięśnie odmiennym obciążeniom. Podczas każdego powtórzenia ćwiczenia będą one inne. Natomiast trening wymaga większej kontroli ciała, co pozwala angażować dodatkowe mięśnie. Ma to znaczenie szczególnie dla tych ćwiczących, którzy liczą na szybsze spalenie dodatkowych kalorii.