Jak zachować swoje stawy w cieple i bez bólu tej zimy

Jeśli cierpisz na bóle stawów, być może zauważyłeś, że nadejście zimowej, zimnej i deszczowej pogody może powodować ból stawów bardziej niż zwykle, dodając dodatkowe obciążenie do nieszczęśliwej pogody. Pozbycie się bólu wydaje się nieosiągalnym celem.

Dokładnie to, dlaczego zima powoduje lub pogarsza bóle stawów, wciąż pozostaje tajemnicą. Konsultant reumatolog mówi  „Osoby cierpiące na zapalenie stawów mogą odczuwać zwiększony ból i sztywność podczas chłodniejszych miesięcy. Może to być spowodowane tym, że niskie ciśnienie barometryczne ma fizyczny wpływ na stawy lub sprzyja zapaleniu, przez co ruchy stawów są bardziej bolesne. Ponadto podczas zimnej pogody organizm skupia się na krążeniu krwi wokół rdzenia i głównych narządów oraz z dala od mięśni i stawów. W rezultacie stawy mogą wydawać się mniej elastyczne ”.

Jeśli boisz się zimowych miesięcy, spróbuj tych czterech prostych kroków, które pomogą złagodzić bóle i sprawią, że tej zimy poczujesz się najlepiej, niezależnie od temperatury.

Dopasuj i dobrze

Regularne ćwiczenia doskonale nadają się do utrzymania zdrowych i elastycznych stawów, więc nie pozwól, aby pogoda zmieniła Cię w kanapowego ziemniaka. Być może spróbuj ćwiczeń w pomieszczeniach o niewielkim wpływie, takich jak pływanie, joga lub chodzenie na bieżni . Ćwiczenia nie tylko rozluźniają i smarują sztywne stawy, ale także pomagają zapobiegać przybieraniu na wadze w zimie, co powoduje większy nacisk na bolesne stawy.

Ogrzewanie włączone

Sztywne, napięte i obolałe mięśnie można rozluźnić i odprężyć przy niewielkim upale, podobnie jak stawy. Spróbuj okładu rozgrzewającego lub ciepłej kąpieli, aby złagodzić sztywność stawów i rozluźnić mięśnie wokół stawów. Stosuj ciepło przez co najmniej 15 minut przed ćwiczeniami, a następnie ponownie bezpośrednio po ćwiczeniach – a także za każdym razem, gdy potrzebujesz dodatkowej ulgi w dokuczliwym bólu stawów.

Oczywiście bezpośrednie ciepło nie pomoże zbytnio, jeśli powietrze wokół ciebie jest zimne. Szczególnie podczas długotrwałego siedzenia zimne powietrze może naprawdę dostać się do kości i stawów, powodując złe samopoczucie. Czy to w miejscu pracy, czy w domu, zawsze uważałem, że utrzymywanie przytulnego i ciepłego pomieszczenia, a nie tylko włączenie centralnego ogrzewania, może zrobić prawdziwą różnicę. Niedawno kupiłem świetny grzejnik , którego używam w domu i pomógł mi nawet zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.

Uzupełnij swoją dietę

Istnieje wiele dowodów na poparcie stosowania GOPO – naturalnego związku przeciwzapalnego pochodzącego z owoców dzikiej róży – w celu zmniejszenia bólu stawów. Badania sugerują, że GOPO może złagodzić ból stawów i poprawić mobilność zarówno u osób cierpiących na zapalenie stawów, jak i aktywnych, zdrowych dorosłych. Może to być krok na drodze do uwolnienia się od bólu.

Stań się szczęśliwy

Niski nastrój w miesiącach zimowych może oznaczać, że ból nasila się, ponieważ odczuwanie bólu może się zmienić, jeśli czujesz się bardziej przygnębiony. Ważne jest, aby przez zimowe miesiące robić rzeczy, o których wiesz, że zazwyczaj dają Ci siłę, bez względu na to, czy spędzasz dużo czasu z przyjaciółmi, leczysz siebie, czy zajmujesz się ulubionym hobby.