Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Dlaczego w czasie upałów nie powinniśmy pić dużej ilości herbaty, kawy oraz soków i napojów słodzonych? Co pić, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu nie tylko podczas gorących dni? Podpowiadamy!

Herbata oraz kawa? Zły pomysł…

Nadchodzi lato, sezon upałów, podczas którego szczególnie musimy dbać o nawodnienie naszego organizmu. Pamiętajmy, że oprócz picia płynów niezwykle istotne jest również to, co pijemy. Najlepiej ograniczyć w tym czasie spożywanie kawy oraz herbaty, ponieważ (paradoksalnie) mogą się one przyczyniać do odwodnienia organizmu. Również spożywanie innych gorących napojów warto ograniczyć w letnim czasie. Podczas upałów mogą przyczynić się one do podniesienia stopnia pocenia się poprzez swoją temperaturę, a to grozi utratą wody w organizmie. Dodatkowo są moczopędne.

Cukier i chemia

Napoje kupowane w sklepach, w tym soki owocowe, posiadają w swoim składzie wysoką ilość cukru, zatem również nie dostarczają odpowiedniej ilości wody naszemu organizmowi. Pamiętajmy o tym, że cukier nie tylko jest niezdrowy, ale również zwiększa pragnienie. Chwilę po wypiciu takiego napoju możemy znów je odczuwać. Co zatem najlepiej pić? Wodę. Zwykłą wodę, bez żadnych dodatków, ewentualnie z cytryną, listkiem melisy lub mięty (nie przesadzajmy jednak z ilością ziół – melisa ma działanie moczopędne). Możemy dodać również dla smaku niewielką ilość domowego (najlepiej niesłodzonego) soku z aronii, malin lub porzeczek.

Woda wodzie nierówna

Woda, którą pijemy, powinna nam dostarczyć niezbędnych do życia minerałów. Nie musisz kupować wody butelkowanej, możesz pić tę, pochodzącą z twojego kranu. Mogą znajdować się w niej jednak śladowe ilości metali ciężkich, zanieczyszczeń organicznych czy mechanicznych (jak rdza z rur). Do ich usunięcia przydadzą się dzbanki do filtrowania wody. Zawsze warto mieć je w domu, szczególnie, jeśli masz dzieci – przefiltrowana woda jest lepsza jakościowo i bezpieczniejsza dla całej rodziny. W przypadku zużywania dużej ilości przefiltrowanej wody dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie filtru w kranie. Filtry podzlewozmywakowe będą bardziej wydajne szczególnie w przypadku licznych rodzin. Polecamy także butelki filtrujące, które szczególnie przydadzą się osobom aktywnym fizycznie. To naczynia z filtrem w środku, które możesz zabrać wszędzie i mogą ci towarzyszyć podczas wykonywania różnych czynności, np. uprawiania ulubionej dziedziny sportu. Jeżeli lubisz dbać w ten sposób o swoje ciało, wiesz, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie, szczególnie podczas upałów. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te filtry należy regularnie wymieniać. Wkłady filtrujące najlepiej zmieniać co około 30 dni lub częściej, jeśli zużywana jest duża ilość wody.

Elektrolity

Jeśli czujesz, że dużo się pocisz w letnie, gorące dni, rozważ dodanie do szklanki z wodą elektrolitów dostępnych w aptece. Utrata wody wiąże się również z utratą ważnych dla organizmu elementów, takich jak sód i potas, albo magnez. Warto zatem uzupełniać te pierwiastki odpowiednimi związkami dostarczanymi wraz z wodą i pożywieniem do naszego organizmu. Potrzebują ich szczególnie osoby narażone na niebezpieczne działanie wysokich temperatur, np. te uprawiające sport.

Najważniejsze

Pij minimum 2 litry wody dziennie. Najlepiej tej czystej, niegazowanej. W okresie od początku czerwca, do końca sierpnia unikaj przebywania na słońcu w godzinach południowych. Jeśli możesz wszelkie czynności wymagające spędzania dużej ilości czasu na dworze, wykonuj wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Nie uprawiaj również sportu „w pełnym słońcu”. Zadbaj też o prawidłowe zmineralizowanie swojego organizmu. Wody butelkowane, które możesz kupić w sklepie, mają różne poziomy mineralizacji. Wszystkie potrzebne informacje przeczytasz na etykiecie.