Jaki piec sprawdzi się w małej kotłowni?

jaki-piec-sprawdzi-sie-w-malej-kotlowni

Każdy budynek jednorodzinny, wyposażony w indywidualną instalację centralnego ogrzewania musi posiadać kotłownię. Jest to oddzielne pomieszczenie, przeznaczone na montaż pieca oraz innych urządzeń m.in. zbiornika na ciepłą wodę użytkową. Chociaż Kotłownia musi mieć odpowiednią wielkość, to bardzo często jej wymiary spełniają minimum wymagane przepisami prawa budowlanego. Sprawdźmy zatem jaki piec sprawdzi się najlepiej w małej kotłowni?

Jakie muszą być minimalne wymiary kotłowni?

Wielkość kotłowni jest uzależniona od mocy kotła, jaki będzie się w niej znajdował, jego wielkości, a także sposobu konserwacji i czyszczenia urządzenia. W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się piece nieprzekraczające 25 kW, a to oznacza, że kotłownia w takim budynku musi mieć co najmniej 2,2 m wysokości. Z kolei odległości między piecem a ścianą uzależnione są od długości samego urządzenia i nie mogą być mniejsze niż 0,5 m + wspomniana długość.

Jak więc łatwo wyliczyć, najmniejsze kotłownie mogą mieć powierzchnię zaledwie kilku metrów kwadratowych. Dlatego piece do nich muszą charakteryzować się małymi wymiarami. Duży wybór takich urządzeń znajdziemy w firmie Dragon, która oferuje nowoczesne i trwałe kotły CO, o wymiarach i mocy, które sprawdzą się w każdej, nawet najmniejszej kotłowni i bez problemów ogrzeją średniej wielkości dom jednorodzinny. Dodatkowo piece te posiadają rozwiązania techniczne, pozwalające optymalnie wykorzystać przestrzeń.

Jaki piec, wybrać do małej kotłowni?

Wybierając piec do małej kotłowni, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego wymiary i moc, ale także zwrócić uwagę na inne parametry, mogące ułatwić obsługę kotła. Coraz chętniej wybieranymi rozwiązaniami są piece wyposażone w podajnik. Urządzenia te są bardzo komfortowe w użytkowaniu, gdyż standardowy podajnik zapewnia im opał nawet na kilka dni. Dzięki temu obsługa kotła sprowadza się głównie do uzupełniania poziomu opału w zasobniku oraz okresowej konserwacji samego pieca.

Decydując się na montaż kotła z podajnikiem, trzeba pamiętać, że są to urządzenia dedykowane do jednego gatunku paliwa. Jeśli wybierzemy piec na ekogroszek, to nie będzie można spalać w nim drewna. Niewątpliwą zaletą takich pieców jest pełna automatyka, pozwalająca na komfortowe sterowanie urządzeniem nawet na odległość. Wszystko dzięki modułowi internetowemu, w który kocioł może być wyposażony. Jeśli więc nasza kotłownia ma małe wymiary, to warto rozważyć wybór pieca z podajnikiem automatycznym.