Jakie funkcje pełnią kratki kominkowe?

Kratki kominkowe – co powinno się wiedzieć na ich temat

Kominki są wyposażeniem niemal każdego nowo budowanego domu, stając się ozdobą pokoju dziennego i często ważnym elementem systemu ogrzewania budynku. Dla sprawnego działania urządzenia istotny będzie nie tylko wybór odpowiedniego wkładu, będącego kluczową częścią instalacji, ale także wielu akcesoriów dodatkowych, w tym przede wszystkim kratek kominkowych niezbędnych do rozprowadzania części powstającego ciepła.

Do czego są potrzebne kratki kominowe?

Nowoczesne kominki to atrakcyjny element wyposażenia wnętrza, który pozwala na tworzenie w pomieszczeniu przytulnej atmosfery i efektywne urządzenie grzewcze. Konstrukcja kominków opiera się w dzisiejszych czasach na wykorzystywaniu stalowych lub żeliwnych wkładów, umieszczanych w zabudowach z odpowiednio zabezpieczonych płyt, a nie otwartych na pomieszczenia palenisk ilość ciepła przedostającego się bezpośrednio do wnętrza nie jest w nich zbyt duża. Można ją jednak zwiększyć, decydując się na wkład z płaszczem wodnym, ale wymaga to dodatkowej instalacji hydraulicznej i oznacza wyższe koszty wykonania. Energię cieplną można jednak wykorzystać, stosując system dystrybucji gorącego powietrza, obejmujący pomieszczenia przylegające do kominka albo tylko to, w którym jest on ustawiony. W tym celu konieczne będzie wprowadzanie powietrza do obudowy, a następnie wyprowadzanie go na zewnątrz – systemem przewodów albo, jeśli ma trafić do wnętrza z kominkiem, jedynie przez otwory wykonane w górnej części zabudowy. Do osłonięcia wylotów powietrza i zapewnienia ich estetycznego wyglądu stosowane są kratki kominkowe, które są używane również w dolnej części konstrukcji kominka do wprowadzania chłodnego powietrza do wnętrza. Takie rozwiązanie nie zawsze sprawdzi się w rozbudowanych systemach DGP, gdzie może być konieczne zamontowanie wydajnego nawiewu z zewnętrzną czerpnią.

Czym charakteryzują się kratki kominowe?

Kratki kominkowe wykonuje się z metalu, dzięki czemu zyskują one potrzebną wytrzymałość na wysoką temperaturę. Kratki stalowe są dostępne w różnych kształtach i przekrojach – zwykle korzysta się z kratek prostokątnych, lecz popularnością cieszą się także kratki tunelowe, o niewielkiej wysokości i wydłużonej szerokości, które występują też w wersjach narożnych i znakomicie wpasowują się w stylistykę nowoczesnych zabudów. Produkuje się również kratki okrągłe. Zwykle kratki mają elementy będące osłoną otworu wykonane w postaci wycięć w powierzchni blachy, lecz używane są też stalowe siatki. Z uwagi na pełnienie także funkcji dekoracyjnej kratki są oferowane w różnych wykończeniach i kolorach. Szeroki wybór kratek można znaleźć w firmie WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona również systemy kominowe ceramiczne i stalowe.