Karmienie piersią jest czynnością, która sprawia, iż między dzieckiem a matką pogłębia się niezwykła więź intymna. Następuje jednak moment, w którym trzeba odstawić dziecko od piersi z w różnych powodów. Jest to chwila, kiedy należy podjąć ważną decyzję odnośnie do mleka, którym będzie się karmiło dziecko. To dość odpowiedzialna decyzja, która wymaga od firm produkujących mleko początkowe doskonałej, godnej zaufania receptury zapewniającej dziecku zdrowy rozwój, a od rodziców odpowiedniej wiedzy.
Najlepsze mleko początkowe dla noworodka – czym kierować się podczas wyboru?
Najistotniejszym kryterium wyboru mleka modyfikowanego jest wiek dziecka. W zależności od tego ile lat ma pociecha, mieszanki różnią się składem i zawartością składników odżywczych – dzięki temu są one dopasowane do aktualnych potrzeb dzieci. Mleko następne zawiera więcej żelaza niż mleko pierwsze. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na ten składnik mineralny rośnie wraz z wiekiem – podobnie jest z innymi minerałami i witaminami.
Informację na temat przeznaczenia wiekowego mleka są umieszczane zawsze na jego opakowaniu w widocznym miejscu. Są nimi oznaczenia w postaci cyfr (od 1 do 4) oraz dodatkowych opisów, od którego miesiąca życia można karmić maluszka daną mieszanką.
Kolejnym bardzo ważnym kryterium jest skład mleka. W trakcie wyboru mieszanki dobrze jest zwrócić uwagę na te marki, których skład produktów zawiera więcej składników (np. hipp mleko) niż te, których obecność jest regulowana prawnie.
W podstawowym składzie mleka są: odmineralizowana serwatka w proszku (źródło protein), laktoza (nie występuje w produktach dla dzieci z uczuleniem na ten składnik), oleje roślinne (zawierają witaminę D i E), odtłuszczone mleko w proszku, koncentrat białka serwetkowego, złożone węglowodany pełniące funkcję probiotyków (fruktooligosacharydy, galakkooligosacharydy), fosforan i węglan wapnia, cytrynian i chlorek potasu, kwas L-askorbinowy i L-askorbinian sodu (źródła witaminy C), chlorek choliny (cholina jest niezbędnym składnikiem budulca komórkowego), chlorek magnezu, lecytyna sojowa (emulgator rozpuszczający mleko w wodzie), cytrynian sodu, L-karnityna i tauryna, siarczan cynku, siarczan żelaza oraz witaminy: A, C, D, E, K i witaminy z grupy B.
Jeszcze jednym bardzo ważnym kryterium wyboru jest dostosowanie mleka do dziecka i jego indywidualnych problemów. Wiele mieszanek mleka tworzonych jest z myślą o dzieciach cierpiących na różnego rodzaju problemy żywieniowe i alergie. Mleka takie oznaczone są symbolami adekwatnymi do problemu, z myślą, o którym zostały stworzone.
Dodatkowe składniki mleka początkowego, które podnoszą jego wartość
Składnikami mleka początkowego, które korzystnie wpływają na rozwój maluszka, są:
- Prebiotyki – są one pokarmem dla probiotyków. Poprzez swoje właściwości sprawiają, iż kupka dziecka jest bardziej miękka, co przeciwdziała wystąpieniu zaparć.
- Probiootyki – bakterie żyjące w jelitach, które wspomagają odporność organizmu. Towarzyszą we wchłanianiu składników odżywczych oraz pomagają walczyć z drobnoustrojami w jelitach. Łagodzą również objawy nietolerancji laktozy.
- Kwasy tłuszczowe LCPUFA oraz omega-3 – wykazują pozytywne działanie na mózg. Poprawiają ostrość widzenia oraz budują struktury mózgowe i wspierają zdolności poznawcze mózgu.