Jakie są najpopularniejsze kwiaty balkonowe?

Jakie są najpopularniejsze kwiaty balkonowe?

Balkon nie jest już tylko miejscem do suszenia prania czy składowania rowerów. To często namiastka ogrodu w centrum dużego miasta i miejsce relaksu po pracy. Dlatego coraz więcej osób wiosną sadzi w skrzynkach i doniczkach kwiaty balkonowe. Które z nich są najpopularniejsze?

Proste w uprawie kwiaty balkonowe, czyli pelargonie

Trudno chyba o popularniejsze kwiaty balkonowe niż pelargonie. Występują one w wielu różnych odmianach do wyboru. Nie są to rośliny trudne w uprawie, dlatego można się nimi cieszyć od maja aż do pierwszych przymrozków.

Pelargonie nie mają dużych wymagań glebowych. Dobrze czują się w pełnym słońcu. W okresie upałów wymagają obfitego podlewania – nawet dwa razy dziennie. Z drugiej strony nie tolerują nadmiaru wody w podłożu. Stąd też dno skrzynki czy donicy warto wysypać w tym przypadku keramzytem.

Begonie – efektowne kwiaty idealne na balkon

Begonie to kwiaty balkonowe, które także mają wiele odmian i gatunków. Są mniej widoczne z daleka niż pelargonie, ale również i one mają wielu zwolenników. Kwitną długo i nie są trudne w pielęgnacji.

Begonie preferują gleby żyzne, lekko kwaśne. Do prawidłowego rozwoju potrzebują pełnego słońca, ale źle znoszą nagłe zmiany temperatury i przeciągi. Ich bryła korzeniowa powinna być zawsze delikatnie wilgotna. Stąd też w upalne dni warto je regularnie i dość obficie podlewać. Z drugiej strony nie można przesadzać, aby nie doszło do rozwoju pleśni.

Jakie kwiaty balkonowe warto wybrać?

W przypadku kwiatów balkonowych najlepiej sprawdzają się rośliny o długim okresie kwitnienia. Zdobią one balkon od wiosny aż do jesieni. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim rośliny jednoroczne. Wysiane w kwietniu, kwitną już niekiedy od maja. Można jednak równie dobrze zdecydować się na kwiaty balkonowe wieloletnie.

Warto w tym przypadku uwzględnić usytuowanie balkonu. Jest on nasłoneczniony, a może przez większość dnia znajduje się w cieniu? Zakupione rośliny sadzi się do pojemników różnego typu, które muszą pasować do wielkości i pokroju kwiatów balkonowych.