Jakie taśmy techniczne wykorzystuje się do szelek bezpieczeństwa?

jakie-tasmy-techniczne-wykorzystuje-sie-do-szelek-bezpieczenstwa

Szelki bezpieczeństwa znajdują zastosowanie przede wszystkim w trakcie prac wysokościowych oraz przeprowadzaniu akcji ratowniczych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że należycie spełniają one swoje zadanie jedynie wówczas, gdy do ich produkcji zostały wykorzystane najwyższej jakości taśmy techniczne. Zastanawiasz się, jakie modele najlepiej sprawdzają się w takim przypadku? Nie zwlekaj i już dziś zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu.

Konstrukcja szelek bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa zazwyczaj wytwarza się z taśm technicznych zrobionych z poliamidu, które zostały ze sobą zszyte w odpowiedni sposób albo połączone za pomocą metalowych klamer. Standardowo takie artykuły zawierają co najmniej jedną klamrę zaczepową, znajdującą się na grzbiecie. W praktyce jednak większość użytkowników decyduje się na nabycie modeli z dodatkowym wyposażeniem w postaci przedniej, zlokalizowanej na piersiach klamry zaczepowej, która doskonale współdziała z elementami asekuracji pionowej i samozaciskowymi. Szelki bezpieczeństwa oferowane przez takie firmy, jak Bogdan Gil, z reguły zaopatrzone są również w funkcjonalny pas biodrowy służący do stabilizowania pozycji ciała w trakcie czynności wykonywanych w podparciu. Długość takich pasów zazwyczaj można dowolnie regulować, dopasowując je do swoich indywidualnych potrzeb oraz rodzaju wykonywanych prac.

Najwyższej klasy szelki bezpieczeństwa produkowane są zgodnie z wytycznymi zawartymi w ogólnoeuropejskiej normie PN-EN 361. Do powszechnego użytku mogą być dopuszczone jedynie modele posiadające certyfikat bezpieczeństwa CE.

Zalety taśm poliamidowych wykorzystywanych do produkcji szelek bezpieczeństwa

Taśmy poliamidowe stosuje się do wytwarzania szelek bezpieczeństwa nie bez powodu. Artykuły te odznaczają się bowiem różnorodnymi zaletami. Przede wszystkim charakteryzują się one wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Taśmy poliamidowe na ogół są również bardzo elastyczne, nie odkształcają się pod wpływem oddziaływania rozmaitych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zrobione z nich szelki bezpieczeństwa są niewrażliwe na wysokie oraz niskie temperatury. Wykazują się też stosunkowo niewielką podatnością na zniszczenie na skutek kontaktu z substancjami chemicznymi. Produkty te odznaczają się także właściwościami higroskopijnymi. W większości przypadków szybko ulegają wyschnięciu po przemoczeniu.

Zewnętrzną warstwę poliamidów można powlekać żywicą poliuretanową w różnych kolorach. Dzięki temu szelki doskonale pełnią także funkcję estetyczną.