W procesie transportu sprężonego powietrza z użyciem węży pneumatycznych najbardziej istotną sprawą, o jaką trzeba zadbać jest uszczelnienie łączeń. Dzięki temu transport jest najbardziej efektywny. Aby dokładnie uszczelnić węże warto zastosować takie akcesoria jak złącza i uszczelnienia.
Taśmy teflonowe, nici uszczelniające, oringi, uszczelki metalowo-gumowe, kleje do gwintów czy podkładki to najbardziej powszechne rodzaje uszczelnień pneumatycznych. Element uszczelniający jakim jest podkładka stosuje się dla gwintów o różnych rozmiarach, metrycznych lub calowych. Podkładki produkuje się z użyciem fibry, poliamidów, aluminium, miedzi, teflonu czy metalu w połączeniu z gumą. Podkładki, w zależności od materiału z jakiego są wytworzone, dedykowane są do pracy w różnych przedziałach temperatur. Podkładki poliamidowe mogą pracować w zakresie temperatury od –40°C do 80°C. Uszczelnienia teflonowe należy wykorzystywać w temperaturze od –70°C do 260°C. Podkładki teflonowe nie powinny być aplikowane w temperaturze powyżej 75°C. Z kolei podkładki z miedzi lub aluminium stosuje się w aplikacjach, których praca nie przekracza 250°C.
Do uszczelnienia gwintów stosuje się także taśmy teflonowe. Dzięki wykorzystaniu tego typu tworzywa, taśma jest odporna na agresywne czynniki. Taśma ta nie lepi się podczas użytkowania, nie twardnieje i nie rozciąga się, co stanowi jej największe atuty. Można wykorzystać ją do pracy w zakresie temperatur od -60°C do +200°C. Dopuszczalna jest praca w temperaturze sięgającej 260°C, jednak tylko tymczasowo. Przed użyciem taśmy należy dokładnie oczyścić gwint, aby uzyskać jak największą szczelność.
Kolejnym rodzajem uszczelnienia gwintów jest nić uszczelniająca. Jest wytwarzana z przędzy nylonowej. Jej montaż jest prosty i ergonomiczny. Dodatkowo można zmieniać jej ułożenie na gwincie, co nie osłabia jej właściwości uszczelniających. Ogromną zaletą nici jest nieuleganie utwardzaniu. Nici nylonowe stosuje się podczas transportu wody pitnej, ścieków, olejów przemysłowych, sprężonego powietrza czy gazów. Łączy się nimi gwint metalowy z gwintem z tworzywa sztucznego. Są one wysoce odporne temperaturowo, mogą pracować z czynnikiem o maksymalnej temperaturze +130°C.
Kleje do gwintów stosowane są do uszczelnień komponentów metalowych, poprzez odcięcie ich od dostępu powietrza. Uszczelnienie jest niezwykle wytrzymałe dzięki utwardzeniu kleju. Substancja jednoskładnikowa, jaką jest klej anaerobowy, uniemożliwia samoistne odkręcanie się śrub podczas drgań układu dzięki wypełnieniu wszelkich szczelin. Wykorzystuje się ja także do statycznych połączeń np. obudowy pomp. Co ważne, przy zastosowaniu kleju anaerobowego nie trzeba używać podkładek i pierścieni mocujących. Należy pamiętać, by przed zastosowaniem kleju do uszczelnienia gwintu, dokładnie odtłuścić elementy łączone. Po aplikacji kleju należy ustabilizować elementy łączone w jednej pozycji do momentu wyschnięcia, tak by nie zmieniło się ich położenie względem siebie. Należy także pamiętać, aby nie oddziaływać siłą na łączone elementy krótko po zaschnięciu kleju, gdyż mogą ulec rozszczelnieniu. Jednak sztywne uszczelnienie uzyskuje się w przeciągu niedługiego czasu. Istnieje możliwość rozdzielenia połączonych klejem elementów. Moment zerwania różni się w zależności od rodzaju i typu zastosowanego kleju anaerobowego. Kleju nie powinno się używać w celu naprawy połączeń gwintowanych. Nie należy stosować go także do pracy z parą, oczyszczonym tlenem czy gorącą wodą. Nie zaleca się używania kleju uszczelniającego w układzie z tworzywa sztucznego. Tego typu uszczelnienie jest odporne na temperatury powyżej -60°C i poniżej +150°C.
Uszczelki metalowo-gumowe są równie popularnym uszczelnieniem wykorzystywanym w układach węży pneumatycznych. Występują w różnych wielkościach. Dedykowane są dla gwintów calowych jak i metrycznych. Metalem, z którego najczęściej produkowane są tego typu uszczelki, jest stal nierdzewna lub ocynkowana. Z kolei element gumowy produkuje się z gumy NBR lub gumy vitanowej . Uszczelki metalowo-gumowe można używać dla układów pracujących w przedziale temperatur od -30°C do +110°C dla gumy NBR, dla gumy vitonowej od -30°C do +150°C.
Połączenia węży pneumatycznych stosowanych w przemyśle warto dodatkowo uszczelnić, aby ich paca była jak najbardziej wydajna. Każdy z wymienionych w artykule elementów świetnie sprawdzi się do zabezpieczenia gwintów przed utratą transportowanej substancji. Podczas wyboru uszczelniacza należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak temperatura pracy, materiał z jakiego wykonany jest układ, transport agresywnych mediów, drgania itp. Elementy uszczelniające różnią się bowiem właściwościami i przeznaczeniem. Posiadają także pewne ograniczenia i nadają się do różnych zastosowań.
Szeroki wybór omawianych produktów znajdą Państwo w internetowym sklepie Pneumat, zachęcamy do rejestracji na https://www.pneumat.com.pl/sklep_internetowy , gdzie dostępny jest szeroki wybór uszczelniaczy pneumatycznych dla przemysłu i warsztatów, a także wiele innych produktów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.