Jakie wymiary mają kartony paczkomatowe i co trzeba o nich wiedzieć?

Paczkomaty spotykane są praktycznie na każdym kroku. Wysyłka przesyłek za pomocą paczkomatów staje się coraz bardziej popularna. Nic w tym bowiem dziwnego, gdyż jest to niezwykle szybkie i tanie rozwiązanie. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób można zabezpieczyć paczkę przed uszkodzeniami oraz jakie wymiary mają kartony paczkomatowe.

Zabezpieczenie przesyłek w paczkomacie

Aby paczka dotarła cała do odbiorcy, powinna zostać odpowiednio zabezpieczona. Oczywiście trzeba ją koniecznie umieścić w kartonie, jednak czasami może to nie wystarczyć. W tym celu wykorzystuje się wypełniacze i folię stretch. Folia stretch to wielowarstwowa folia, która wykonana jest z polietylenu. Wyróżnia się dziś kilka rodzajów folii, jednak największą wytrzymałością zdecydowanie charakteryzuje się czarna folia, którą wykorzystuje się głównie podczas przewozu paczek na dalekie odległości. Folia stretch jest niezwykle rozciągliwa i zabezpiecza przesyłki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podobne zadanie mają również wypełniacze, które charakteryzują się właściwościami amortyzującymi, dzięki czemu chronią przesyłkę w razie uderzeń czy upadku. Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy to odbiorca odmówi przyjęcia przesyłki bez wypełniaczy, dlatego nadawca ma wręcz obowiązek ich użycia. Wyróżnić można dziś kilka rodzajów wypełniaczy. Czasami są to poduszki powietrzne, maty wypełniające czy flopa. Zaletą wypełniaczy jest fakt, że są one niezwykle lekkie, dzięki czemu paczka nie staje się bardzo ciężka. Można je także bezpiecznie utylizować, gdyż w większości przypadków wykonane są z papieru. Większość wypełniaczy jest raczej tania. Skropak jest tutaj najdroższym z nich, ale zdecydowanie najlepiej się sprawdza. Jest również w 100 procentach biodegradowalny i nawet rozpuszcza się w wodzie, czego nie potrafią inne rodzaje wypełniaczy.

Kartony paczkomatowe

Karton do paczkomatu InPost powinien być odpowiednio zabezpieczony. Ważne są jednak także jego rozmiary, które uzależnione są głównie od rodzaju skrytek w paczkomacie. Oto wymiary kartonów paczkomatowych do paczkomatów InPost:

  1. gabaryt a o wymiarach 640x380x80 mm
  2. gabaryt b o wymiarach 640x380x190 mm
  3. gabaryt c o wymiarach 640x380x410 mm.

Pudełko do paczkomatu trzeba oczywiście odpowiednio zakleić. Jednym z miejsc, w których można zakupić odpowiednie kartony do paczkomatu jest sklep internetowy. Klienci mogą tam znaleźć specjalne kartony z paskiem klejącym. Pojawiły się one w sprzedaży dość niedawno, jednak cieszą się ogromną popularnością. Ich użycie jest niezwykle proste i pomaga zaoszczędzić czas. Wystarczy bowiem odkleić pasek i zamknąć pudełko. Niepotrzebna będzie tutaj taśma klejąca czy nożyczki. Plusem tych opakowań jest również fakt, że są one ekologiczne, gdyż można wykorzystać je nawet kilka razy. Oczywiście oprócz paczkomatów InPost można wyróżnić inne, jakie spotyka się w miastach. Firma DHL posiada trochę inne wymiary przesyłek. Paczki tutaj dzielą się na trzy rodzaje, a mianowicie: przesyłka super lekka, lekka i ciężka. Kartony od DPD i GLS posiadają również inne ograniczenia gabarytowe.

Dlaczego warto korzystać z paczkomatu?

Wysyłka przesyłek za pośrednictwem paczkomatów pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto jednak pamiętać o tym, że każda paczka powinna być nie tylko odpowiednio zaadresowana, ale przede wszystkim dobrze zabezpieczona, aby bezpiecznie dotarła w ręce nadawcy.