Witaminy z grupy B to jedne z najważniejszych substancji, jakich wymaga nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonował. Witaminy z tej grupy wywierają wpływ na cały organizm: na skórę, mięśnie, serce, nerwy, układ naczyniowy. Oddziałują one na samopoczucie i przemianę materii oraz są gwarantem naszego zdrowia.
Witaminy z grupy B – jakie wyróżniamy?
Do grupy witamin B wchodzą:
- Witamina B1 (tiamina) – wpływa ona na samopoczucie. W przypadku niedoboru pojawiają się takie symptomy jam drażliwość, zmęczenie, nerwowość, problemy z pamięcią i koncentracją, obniża się ciśnienie krwi, spada apetyt, a żołądek pracuje na mniejszych obrotach. Występuje ona w drożdżach piwnych, kiełkach pszenicy, otrębach, grochu, fasoli, orzechach laskowych czy kasy gryczanej.
- Witamina B2 (ryboflawina) – jest jednym z głównych składników enzymów, które są potrzebne do spalania cukrów, uczestniczy także w transporcie tlenu przez komórki, w produkcji krwinek i przemianie komórkowej. Kiedy w diecie jest jej za mało – występują zajady, oczy pieką i są suche. Występuje w liściastych warzywach, wątróbce, drożdżach, jajkach tłustym twarogu i wielu innych.
- Witamina B3 (niacyna, witamina PP) – jest ona istotna dla pracy mózgu. Jej niedobór powoduje irytację i niepokój, bezsenność, kłopoty z pamięcią i koncentracją, bóle brzucha, nadkwasotę, uczucie zmęczenia, problemy z wypróżnieniami. Można ją znaleźć w wątróbce, drożdżach piwnych, nasionach słonecznika, rybach morskich, indyku czy grochu.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) – uczestniczy w procesie przetwarzania pokarmu przez organizm i uwolnieniu z niego energii. Jest ona niezbędna w syntezie niektórych hormonów. Pomaga utrzymać dobry stan włosów, wspiera odnowę skóry. Jej niedobór objawia się zaburzeniami pigmentacji skóry i włosów, zmęczeniem, sztywnością stawów czy spadkiem odporności. Występuje w orzechach włoskich, serze pleśniowym, morskich rybach, jajach czy tłustym mleku.
- Witamina B6 (pirydoksyna) – zapobiega ona starzeniu oraz wspiera walkę z trądzikiem, przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych. Jest potrzebna do budowy wielu enzymów, które zawiadują spalaniem białek i tłuszczów. Występuje w drożdżach, kiełkach, wątróbce, jak i w bananach czy rybach.
- Witamina B7 (biotyna) – jest istotna dla urody, ponieważ poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Reguluje przemianę cukrów i białek oraz zapobiega zbytnej aktywności gruczołów łojowych. Można ją znaleźć w mące sojowej, orzechach, szpinaku, wątróbce oraz żółtkach jaj.
- Witamina B8 (inozytol) – wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz zapobiega wypadaniu włosów. Ponadto poprawia pracę wątroby i dobrze wpływa na pamięć i koncentrację. Występuje w mięsie, pełnym ziarnie, drożdżach czy jajkach.
- Witamina B9 (kwas foliowy) – bez niej nie powstaną nowe krwinki, co prowadzi do anemii. W związku, z czym pełni ona wiele istotnych funkcji. Można ją znaleźć w jajach, mięsie, pomarańczach, grochu, fasoli, brokułach czy brukselce.
- Witamina B12 (kobalamina) – zapewnia właściwą pracę układu nerwowego, przeciwdziała anemii, łagodzi choroby oczu oraz podnosi płodność. Jej źródłami są: owoce morza, ryby, wątróbka, drożdże, cebula, jaja i sery.
Witaminy z grupy B – suplementy
Dostarczenie wszystkich witamin z tej grupy w odpowiednich ilościach może stać się kłopotliwe. Na szczęście na rynku istnieje wiele preparatów, takich jak witamina B complex, które w łatwy sposób uzupełniają niedobory witamin z grupy B.