Nikt nie powiedział, że kamper to pojazd, który służy do podróżowania wyłącznie w okresie letnim. Nie rezygnując z nart, można dotrzeć do miejsc, gdzie świeci słońce, a temperatury są wyższe niż 10 stopni Celsjusza. Aby trafić w takie miejsce, wcale nie trzeba daleko jechać. Najbliżej jest Zadar, Chorwacja, Krk, Rijeka – tam styczeń cechuje się wiosenną aurą.
Sprawdzenie pogody – podstawa zimowych wypraw kamperem
W okresie zimowym można odwiedzić miejsca, które latem są oblężone przez turystów, jak np. Lazurowe Wybrzeże. Po drodze można nocować w całorocznych pojazdach kempingowych, które są wyposażone w odpowiednie gadżety do kampera. Jednak przed przystąpieniem do podróży zaleca się sprawdzić warunki atmosferyczne, jakie mogą pojawić się w trasie. To wbrew pozorom jedna z najważniejszych rzeczy, które należy wykonać przed podróżą w tym okresie. Przede wszystkim trzeba sprawdzić przewidywaną temperaturę — szczególnie tą po zmierzchu. Jeśli nie osiąga ona wartości niższych niż -5 stopni Celsjusza, przygotowanie do nocy nie będzie stanowiło wyzwania.
Gadżety do kampera, o których warto pamiętać podczas zimowej podróży
Przed rozpoczęciem zimowych podróży pojazdem kempingowym, dobrze jest mieć takie gadżety do kampera, jak:
- Maty termoizolacyjne czy zasłonki za kabiną — ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie prywatności w kabinie dzięki zasłonięciu okien, ale również poprawienie izolacji termicznej. Zimą maty należy mocować do szyby przedniej i bocznych w taki sposób, aby strona błyszcząca skierowana była w kierunku wnętrza pojazdu. Pozostałe okna wystarczy tylko zasłonić. Zaleca się także zasunąć zasłonki kabiny, co zmniejszy objętość ogrzewanego pomieszczenia.
- Butla z propanem — w okresie zimowym najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w butle gazowe z czystym propanem. Jest on lżejszy i w niskich temperaturach zachowuje wyższe ciśnienie niż jego tradycyjny odpowiednik. Dodatkowo w czasie spalania wydziela większą energię, co skuteczniej ogrzewa wnętrze kampera.
- Odpowiednie śpiwory, koce polarowe i ubranie – to doskonałe rozwiązanie, gdy przewidywane temperatury zewnętrzne mają być w czasie podróży naprawdę niskie.
- Akumulator części mieszkalnej – jego zadaniem jest zapewnienie prądu w części mieszkalnej i służy on między innymi do ogrzewania gazowego czy zasilania lodówki. Warto jednak pamiętać, iż wydajność akumulatorów spada w niskich temperaturach. Aby uniknąć jego rozładowania, warto podłączyć się do sieci elektrycznej 230 V. Niemal każdy kemping, za niewielką opłatą, oferuje taką możliwość na każdym z parkingowych miejsc.