Kaszki dziecięce w zdrowej diecie Twojego dziecka

Kaszki można zacząć podawać dzieciom już wtedy, gdy rozpoczynamy rozszerzanie ich diety, a więc już około 6 miesiąca życia. Czy podawanie kaszek dziecku jest korzystne dla jego organizmu i jaką kaszkę wybrać, aby nasz maluch był jednocześnie zdrowy i zadowolony ze smaku kaszki?

Czy warto podawać dzieciom kaszki?

Kaszki to bardzo dobry pokarm dla każdego dziecka. Możemy podawać je już od początków rozszerzania diety u naszego malucha. W przypadku dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym możemy wykorzystywać kaszki nieco wcześniej, niż w przypadku dzieci, które karmione są piersią. Kaszki są jednym z najbardziej podstawowych elementów rozszerzania diety niemowlaka. Kaszki są bardzo dobrym produktem dla maluchów, ponieważ dziecko łatwo i na długo się nimi najada, a dodatkowo zawierają one bardzo dużo wartości odżywczych, co jest niezwykle ważne dla rosnącego intensywnie dziecka. Ponadto maluchy najczęściej bardzo chętnie jedzą kaszki, które dostępne są w sklepach w wielu zróżnicowanych smakach. Zawsze jednak patrzmy na to, dla jakiej kategorii wiekowej producent zastrzegł dany produkt. Kaszki przeznaczone dla starszych dzieci bowiem zazwyczaj posiadają bardziej bogaty skład, który może nie nadawać się do końca dla młodszych maluchów.

Kaszka bezmleczna przy nietolerancji laktozy

Wiele dzieci cierpi obecnie na nietolerancję laktozy. Spożycie produktu zawierającego laktozę kończy się dla nich często bardzo przykrymi dolegliwościami. Dlatego też, jeśli u naszego dziecka stwierdzona została nietolerancja na laktozę, powinniśmy kategorycznie odstawić produkty, które ją zawierają. Dotyczy to również kaszek dla dzieci, z których zdecydowana większość to kaszki mleczne. Jeśli jednak nasz maluch nie cierpi na nietolerancję laktozy, nie warto odstawiać produktów mlecznych, które zawierają bardzo wiele wartościowych składników odżywczych. Kaszka bezmleczna najczęściej na opakowaniu będzie oznaczona jako niezawierająca mleka, a więc bezpieczna dla dzieci cierpiących na nietolerancję laktozy. Produkt taki zakupimy obecnie właściwie w każdym sklepie. Co bardzo ważne, kaszka bezmleczna nie będzie różnić się smakiem od tej, która mleko zawiera. Szeroka różnorodność smakowa kaszek bezmlecznych pozwala stwierdzić, iż niczym nie ustępują one kaszkom tradycyjnym. Oprócz tego, czy kaszka zawiera w swoim składzie mleko, warto zwrócić uwagę także na pozostałe składniki. Szczególnie istotne jest przede wszystkim to, czy kaszka zawiera cukier czy też nie. Przy kupowaniu kaszki dla naszego dziecka warto zatem zwrócić uwagę na skład produktu i wybierać tylko takie kaszki, w których nie ma cukru.