Kawa czy herbata?

kawa-czy-herbata

Kawa i herbata należą do najbardziej popularnych napojów w Polsce. Oba z nich posiadają wielu miłośników. Cenione są nie tylko za pyszny smak, ale także za wyjątkowe właściwości. Spożywanie którego napoju przynosi więcej korzyści? Kawa czy herbata – czego warto spożywać więcej?

Jakie są różnice pomiędzy kawą a herbatą?

Choć zarówno po kawę, jak i herbatę sięga się często i chętnie, to napoje te różnią się od siebie pod wieloma względami. Zastanawiając się nad tym, czego poszczególne różnice dotyczą, należy wziąć pod uwagę kilka czynników różnicujących.

Produkcja

Pierwszą podstawową różnicą pomiędzy kawą i herbatą jest sposób produkowania napojów. Mowa tutaj o odmianach krzewów, z których zbierane są poszczególne produkty. Rosną one w odmiennych kontynentach. Kawa bowiem najczęściej uzyskiwana jest z Afryki, herbata natomiast z Azji. Inna jest także forma obu substancji. Do parzenia naparu herbacianego wykorzystywane są bowiem liście, a kawowego – ziarna.

Smak

Na samym wstępie nie sposób również wspomnieć o tym, że kawa i herbata znacząco różnią się w smaku i konsystencji. Wiele osób twierdzi, że pierwszy napój pełni bardziej formę deserową, drugi jest natomiast nieco delikatniejszy. Jest to jednak kwestia indywidualna. Wiele bowiem zależy od metody parzenia napoju, a także sposobu jego podania.

Metoda parzenia

Najprostszą i najszybszą metodą parzenia kawy i herbaty jest zalewanie substancji gorącą wodą. Jest to jednak najmniej polecana forma, która nie pozwala na uzyskiwanie odpowiednich aromatów, zawartych w produktach. Koneserzy polecają alternatywne sposoby przyrządzania napojów, umożliwiające wydobycie wyjątkowych właściwości.

Kawę najczęściej zaparza się przy pomocy takich akcesoriów, jak ekspresy czy kawiarki. Do uzyskania wyjątkowego aromatu i smaku najlepiej nadaje się kawa ziarnista. Należy ją zmielić tuż przed rozpoczęciem parzenia, dzięki czemu żadne właściwości nie zdążą się ulotnić. Do popularnych, alternatywnych metod przyrządzania herbaty należą między innymi aeropress i cold brew.

Zawartość kofeiny

Z dużej zawartości kofeiny znana jest przede wszystkim kawa. Napój ten spożywają wszyscy ci, którzy doceniają z rana solidną dawkę pobudzenia. Niewiele osób wie, że herbata również może dodawać energii. Mowa tutaj o czarnej herbacie, która posiada L-teaninę. Aminokwas ten wykazuje zarówno właściwości pobudzające, jak i relaksujące. Dzięki czemu jego spożywanie nie prowadzi do powstawania stanów lękowych i nerwicowych, tak jak może się to stać w przypadku zbyt częstego używania kofeiny.

Skład

Herbata zawiera znacznie mniejsze ilości węglowodanów niż kawa. Cukry proste i złożone to bowiem około 40% suchej masy kawy, natomiast w przypadku konkurencyjnego napoju jest to liczba zbliżona 20%. Herbata posiada jednak około 10% więcej aminokwasów i tłuszczy. Jest to związane z uprawą roślin. Krzewy, z których uzyskiwane są liście herbaciane, rosną w bardziej nasłonecznionych regionach niż drzewka kawowca.

Skutki uboczne

Wiele osób rezygnuje z regularnego spożywania kawy z powodu zawartości dużej ilości kofeiny. W skrajnych przypadkach możliwe jest bowiem uzależnienie się od tej substancji, a co za tym idzie jej przedawkowanie. Herbata ma w składzie znacznie mniej kofeiny, dlatego tego rodzaju zagrożenia są w przypadku jej spożywania raczej niemożliwe.

Niezależnie od tego, jakiej ilości kawy czy herbaty chce się w ciągu dnia spożywać, najlepiej jest wybierać sprawdzone produkty bez dodatku sztucznych składników. Tego rodzaju mieszanki można znaleźć w sklepie internetowym Cafe Silesia.

Kawa czy herbata – co wybrać?

Wybór pomiędzy kawą a herbatą powinien być podjęty na podstawie indywidualnych preferencji. Każdy posiada bowiem inne kubki smakowe, co wiążę się z tym, że zarówno kawa, a także herbata posiada swoich miłośników, jak i przeciwników. Warto podkreślić, że nie trzeba rezygnować z żadnego z napojów. Można spożywać oba z nich, zachowując przy tym odpowiedni umiar. Specjaliści podkreślają, że maksymalna ilość kawy dla dorosłego człowieka w ciągu dnia to dwie filiżanki. Zarówno kawę, jak i herbatę lepiej odstawić na około 7 godzin przed pójściem do łóżka, tak aby nie pojawiły się problemy ze snem. Oba napoje mają jednak wyjątkowy smak, doceniany przez wiele osób na całym świecie.