Kiedy należy się udać z dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa?

kiedy-nalezy-sie-udac-z-dzieckiem-na-pierwsza-wizyte-u-stomatologa

Wielu rodziców postanawia udać się z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego dopiero po pojawieniu się niepokojących dolegliwości. Najczęściej takie objawy związane są z wystąpieniem problemów dotyczących rozwoju chorób zębów lub dziąseł. Sposobem na uniknięcie stresujących sytuacji jest właściwe dbanie o higienę jamy ustnej malucha i regularne kontrolowanie stanu uzębienia. Kiedy najlepiej zabrać malucha na pierwszą wizytę u stomatologa?

Najlepszy moment na pierwszą wizytę u stomatologa

Wczesne wizyty kontrolne są bardzo istotnym elementem szeroko rozumianej higieny i profilaktyki. Pozwalają na sprawdzenie przebiegu rozwoju zębów mlecznych oraz ocenę stanu szkliwa. Jednocześnie pomagają rozwiać ewentualne wątpliwości rodziców na temat kolejności wyrzynania zębów, zapobiegania powstawaniu próchnicy czy wad zgryzu. Lekarz powinien również przekazać informacje na temat prawidłowej diety i higieny małego pacjenta.

Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej określają moment pojawienia się pierwszego zęba, czyli okres między 6. a 12. miesiącem życia, jako najlepszy czas na pierwszą wizytę w gabinecie.

Wybór placówki stomatologicznej nie powinien być przypadkowy. Dobrym wyborem okazuje się umówienie spotkania ze stomatologiem w poradni, która przewiduje w swojej ofercie wizyty adaptacyjne. Są one przeprowadzane przez personel przeszkolony do pracy z najmłodszymi i w pełni ukierunkowane na zapewnienie dziecku komfortowych warunków. Możliwość oswojenia pociechy z gabinetem zapewnia np. gabinet Codzienna Stomatologia.

Jak przebiega pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?

Ocena stanu zdrowia młodziutkiego pacjenta trwa zaledwie kilka minut. W czasie pobytu w gabinecie dziecko może siedzieć na kolanach u rodzica. W tym czasie stomatolog ogląda zęby, dziąsła, sprawdza wędzidełka wargowe i podjęzykowe. Czas po badaniu to dobry moment na wysłuchanie opinii lekarza i zapamiętanie wskazówek. Warto zadawać mu pytania, aby rozwiać wszystkie wątpliwości odnośnie higieny jamy ustnej maluszka.

W czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym rodzice powinni dostać informacje, w jaki sposób dbać o zęby dziecka, jaka szczoteczka najlepiej się sprawdzi i które preparaty mają najlepszy skład. Przekaże również wiedzę na temat zastosowania past
z fluorem. Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej zaleca dzieciom między 6. a 36. miesiącem życia używanie produktów zawierających 1000 ppm fluoru. Ważne jest, aby do mycia ząbków dziecka używać niewielkiej ilości pasty, dostosowanej do jego wieku.