Krem na noc – na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru?

krem na noc

Krem na noc nie musi zawierać filtrów przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu, nie musi również wykazywać właściwości matujących – tak jak to bywa w przypadku kremów na dzień. Zadaniem dobrego kremu na noc jest przede wszystkim dogłębne nawilżenie i regeneracja skóry po długim i ciężkim dniu. Wysokiej jakości krem na noc jest szczególnie ważny dla kobiet po 30. roku życia. Wtedy skóra zaczyna tracić wodę, co oznacza, iż uwidaczniają się pierwsze zmarszczki. Stosując dobry krem nawilżający skórę, również w nocy, można ten proces opóźnić.

Czy stosowanie specjalnego kremu na noc jest konieczne?

Kiedy śpimy, skóra cały czas funkcjonuje – i to dość intensywnie. W nocy skóra traci sporo wody, ale równocześnie bardzo dobrze wchłania dostarczane jej w tym czasie substancje odżywcze i nawilżające. Poza tym dobry krem na noc uwzględnia mikrouszkodzenia i podrażnienia, którym skóra uległa w ciągu dnia – czy to z powodu mrozu, suchego powietrza, czy też promieniowania ultrafioletowego. Krem na noc pełni następujące funkcje:

  • nawilża skórę,
  • łagodzi podrażnienia,
  • odżywia skórę,
  • normalizuje koloryt skóry,
  • wygładza nierówności skóry,
  • poprawia regenerację naskórka,
  • poprawia elastyczność skóry,
  • zmniejsza widoczność zmarszczek,
  • zmniejsza widoczność zmian pigmentacyjnych.

Czym powinien cechować się idealny krem na noc?

Rodzaj kremu na noc powinien przede wszystkim pasować do rodzaju posiadanej cery. W przypadku cery tłustej nie należy decydować się na krem o gęstej konsystencji i taki, który jest tłusty. Może on zatkać pory, co przyczyni się do problemów z „oddychaniem” skóry, i to przez całą noc. W takiej sytuacji krem na noc powinien mieć nieco lżejszą formułę. Osobom z wrażliwą skórą zaleca się zwrócić uwagę na to, czy krem jest pozbawiony substancji zapachowych i hipoalergiczny. Lepiej nie narażać się na niebezpieczeństwo związane z różnego rodzaju substancjami.

Krem na noc dla 20-latki powinien przede wszystkim zawierać naturalne substancje odżywiające i nawilżające. Mogą to być naturalne oleje, wyciąg z aloesu, rumianek czy miód. Dwudziestolatki z cerą tłustą również powinny nawilżać skórę w nocy. Lepiej jednak postawić na krem o lżejszej formule, bez dodatku olejów, zawierający alfa- lub beta- hydroksykwasy i niezatykający porów.

Krem na noc dla 30-latki może zawierać substancje przeciwstarzeniowe, w przypadku gdy zmarszczki zaczynają się pojawiać (to zależy od genów i trybu życia). Kremy dla 30-latek są bogatsze, mogą zwierać kolagen, retinol, witaminy, ceramidy, jak i alfa-hydroksykwasy. W tym wieku zaleca się również zacząć stosować kram pod oczy na zmarszczki.

Krem na noc dla 40-latki jest kremem na głębsze zmarszczki. Powinien zawierać kolagen, retinol, peptydy, ceramidy, ekstrakt z soi, pantenol, olejki eteryczne lub witaminy.