Krwawienie dziąseł jest schorzeniem, którego nie należy bagatelizować. Może ono wynikać z zaniedbań higieny jamy ustnej czy stanowić objaw kilku poważnych chorób. Krwawiące dziąsła to także efekt mechanicznych uszkodzeń podczas gryzienia bądź zbyt mocnego szczotkowania zębów. Jakie są sposoby leczenia tej dolegliwości?
Jakie są przyczyny krwawienia dziąseł?
Krwawienie dziąseł może mieć wiele przyczyn. Jedną z najczęstszych jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zawarte w niej bakterie łączą się z resztkami jedzenia i śliną, tworząc płytę bakteryjną, która pokrywa zęby i linię dziąseł. Brak systematycznego szczotkowania oraz właściwej higieny może przyczynić się do zapalenia dziąseł. Pierwszym niepokojącym objawem choroby jest właśnie krwawienie pojawiające się w trakcie szczotkowania zębów bądź pod naciskiem języka.
Paradontoza występuje w przypadku gdy infekcja rozszerza się na przyzębie, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego dziąseł. W celu uniknięcia tego rodzaju problemów warto pamiętać o dokładnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, jak i regularnych przeglądach dentystycznych.
Przyczyną krwawienia dziąseł (nie tylko w trakcie szczotkowania) może być również anemia. Jej przyczyną jest niedobór żelaza w organizmie, choroby nowotworowe, a także zaburzenia produkcji płytek krwi przez organizm. Na krwawiące dziąsła narzekają także cukrzycy. Nic dziwnego, ponieważ choroba objawia się zmianami w jamie ustnej, takimi jak np. zakażenia pleśniawkami.
Krwawienie dziąseł może być również znakiem, iż w naszym organizmie brakuje witamin C i K. Brak tej pierwszej to znak, iż należy zmienić nawyki żywieniowe, natomiast niedobór drugiej może być wynikiem kuracji antybiotykowej. Krwawienie dziąseł może być także efektem ostrego stanu zapalnego wątroby i marskości tego narządu.
Czy podczas ciąży problem krwawienia dziąseł jest czymś częstym?
Znaczna część ciężarnych kobiet cierpi na zapalenie dziąseł. Jest to dolegliwość, która najczęściej pojawia się w okolicach 2-8 miesiąca ciąży, a odpowiedzialne za nią są buzujące w ciele kobiety hormony, zwłaszcza progesteron. Dziąsła są wtedy wrażliwe na zmiany temperatury i dotyk oraz są przerośnięte. Łatwo je uszkodzić w trakcie szczotkowania czy nitkowania, w dodatku większa podatność na infekcje wymaga od ciężarnych regularnej i dokładnej higieny jamy ustnej. Panie spodziewające się dziecka nie powinny zapominać o wizytach u dentysty, który sprawdzi stan dziąseł i zębów, a w razie potrzeby usunie kamień nazębny.
Krwawienie dziąseł – jak sobie radzić z tą dolegliwością?
Przyczyną chorób jamy ustnej (w tym również przyzębia) jest najczęściej niewłaściwa higiena. W celu uniknięcia krwawienia należy regularnie szczotkować zęby, a przestrzenie między nimi czyścić przy pomocy nici dentystycznej. Szczoteczkę do zębów należy zmieniać nie rzadziej niż co trzy miesiące.
Do dentysty należy udać się niezwłocznie po tym, jak zauważymy coś niepokojącego. W przypadku, gdy uzna on, iż leczenie stomatologiczne nie rozwiąże problemu, skieruje nas do innego lekarza. Często jednak wystarczą zabiegi proponowane w gabinetach dentystycznych. Może być to usunięcie bakterii z kieszonek dziąseł czy usunięcie kamienia nazębnego.