
Perfumy złożone są z wielu nut zapachowych, które połączone ze sobą przy pomocy odpowiedniej ilości alkoholu i utrwalacza tworzą rewelacyjne kompozycje. Mogą być one lekkie i subtelne – owocowe lub przywodzące na myśl wiosenne kwiaty na łące, a także cięższe i intensywne – doskonałe do otulania się nimi zimą. Wszystkie z nich tworzone są, bazując na konkretnych tonach. Które z nich najczęściej służą więc za nuty bazy? Sprawdźmy!
Czym są nuty bazy?
Nuty bazy to zapachy wykorzystywane podczas tworzenia perfum, które docierają do Twoich zmysłów na samym końcu. Są więc wyczuwalne, gdy kompozycja rozwinie się już na skórze, a olejki z poprzednich grup ulegną utlenieniu. Aby móc je dobrze poznać, musisz więc odczekać ok. dwóch godzin od aplikacji zapachu na skórę.
Cechą charakterystyczną nut bazy wykorzystywanych do produkcji francuskich perfum lanych jest ich czas utleniania się, który jest znacznie dłuższy od innych składników zapachu. Są więc one bardzo trwałe, choć niezbyt intensywne. To neutralne tony, które pomimo swojej delikatności i subtelności utrzymują się na skórze najdłużej ze wszystkich. Dobre jakościowo perfumy odczuwalne są nawet przez cały dzień po aplikacji.
Przykłady zapachów wykorzystywanych jako nuty bazy
Jak wspomnieliśmy, nuty bazy powinny być neutralne i bardzo powoli się utleniać, by nie przysłaniały uprzednio wyłaniających się zapachów. Wśród najczęściej wykorzystywanych składników można znaleźć piżmo oraz ambrę. Choć oryginalnie są one pochodzenia zwierzęcego, w perfumach używane są ich syntetyczne zamienniki. Ponadto jako nuty bazy sprawdzają się:
- drzewo sandałowe,
- wanilia,
- żywica,
- paczula,
- bursztyn,
- cedr.
Wszystkie powyższe zapachy rewelacyjnie wiążą się zarówno ze słodkimi, jak i bardziej świeżymi oraz wytrawnymi tonami.
Jakie pozostałe nuty tworzą perfumy?
W ofercie producentów zamienników perfum, takich jak Mandoco, którzy zaopatrują najlepsze rozlewnie, znajdziesz mnóstwo rozmaitych kompozycji. Wszystkie z nich cechują się jednak starannie przygotowaną piramidą zapachową, która składa się z:
- nut głowy (które wyróżniają się zapachem jako pierwsze tuż po aplikacji),
- nut serca (które zaczynają być wyczuwalne ok. 10 minut po aplikacji perfum na skórę, gdy nuty głowy ulegną utlenieniu),
- nut bazy (które najdłużej utrzymują się na skórze).
W ten sposób dobrane tworzą niepowtarzalne kompozycje zapachowe, dostosowane do różnych gustów, sytuacji i pór roku. Spośród nich z pewnością każdy miłośnik perfum wybierze swoje ulubione.