Miedź i cynk. Czym może zaskoczyć nas mosiądz?

lampy-mosiężne

Lampy mosiężne, klamki i inne dodatki do domu prezentują się bardzo atrakcyjnie i sprawdzają w wielu stylach. Jednak, żeby po wielu miesiącach, a nawet latach używania cały czas prezentowały się atrakcyjnie, bardzo ważne jest właściwe czyszczenie. Jak dbać o mosiądz?

Mosiądz – kiedy możesz go spotkać w swoim wnętrzu?

Naczynia, klamki, obrazy, meble oraz oczywiście lampy mosiężne prezentują się bardzo atrakcyjnie i nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. To ozdoby, na które może sobie pozwolić każdy, jednak wraz z upływem czasu pojawia się na nich nieestetyczny nalot. To naturalny proces, który bardzo niekorzystnie wpływa na wygląd lamp i dodatków. Nie oznacza to wcale, że trzeba się pożegnać z lubianą lampą czy dodatkami – wystarczy czyszczenie przy pomocy sprawdzonych metod, które zaskakują swoją prostotą i przynoszą szereg korzyści.

Dlaczego mosiądz trzeba czyścić?

Lampy mosiężne, naczynia i akcesoria powstają ze stopu cynku oraz miedzi, a czasem stosowane są również dodatki innych metali. Odpowiednia proporcja i technika sprawiają, że wybierane przedmioty prezentują się niezwykle atrakcyjnie, jednocześnie mają przepiękny ciemnozłoty kolor. Jedynym skutkiem ubocznym związanym z wyborem tego materiału jest śniedzienie. Mowa o zielonkawym nalocie, który pojawia się ze względu na zmienne warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju. Aby się go pozbyć, wystarczy skorzystać z sody, czyli produktu spożywczego, który ma stałe miejsce w każdej kuchni. Lampy mosiężne po zastosowaniu sody zyskują swój pierwotny blask. Wystarczy przygotować roztwór sody z gorącą wodą, a następnie do dużego naczynia albo wanny włożyć przedmioty przeznaczone do czyszczenia. Lampę musisz rozmontować, a następnie włożyć do mieszanki.

Połączenie miedzi i cynku odzyska swój dawny blask, dzięki kwaskowi cytrynowemu. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku pojawienia się na przedmiotach rdzy oraz nieatrakcyjnego nalotu. Kiedy zależy Ci na odświeżeniu, przekrój cytrynę i połówkę wykorzystaj do przetarcia przedmiotów, które prezentują się nieco gorzej. Z kolei do gruntownego czyszczenia przygotuj odpowiednią miksturę. Wykorzystaj gorącą wodę oraz kwasek cytrynowy (proporcja 25 gramów kwasku na 3 litry wody). Wystarczy 5 minut i lampy mosiężne, klamki, biżuteria i inne dodatki do domu zyskają swój utracony blask. Jeśli masz pod rękę coca-colę, ją również możesz wykorzystać (zamiast kwasku cytrynowego), gdyż gazowany napój ma działanie czyszczące, które jest uwarunkowane zastosowaniem kwasu fosforowego.