Miedziana wkładka domaciczna – działanie, skuteczność

wkładka miedziana

Wkładka domaciczna zliczana jest do jednej z najbardziej efektywnych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Cechuje się bardzo długim okresem działania, a efekt antykoncepcyjny może utrzymywać się nawet przez kilka lat. Jest szczególnie rekomendowana kobietom, które mają za sobą poród, bądź w najbliższym czasie nie planują zajść w ciąże oraz tym, które nie mogą bądź nie chcą stosować antykoncepcji doustnej, a zależy im na wysokim wskaźniku efektywności antykoncepcyjnej. Jak działa wkładka domaciczna i czy powoduje skutki uboczne?

Wkładka domaciczna – czym jest?

Paradoksalnie, wkładka domaciczna powstała w celu leczenia tyłozgięcia macicy, tym samym jej głównym zadaniem było wspomaganie zapłodnienia. W dziedzinie tej okazała się jednak wyjątkowo nieefektywna, bo mimo iż podczas jej stosowania macica przyjmowała korzystniejsze położenie, to nie przekładało się to na zwiększenie możliwości zapłodnienia. Po pewnym czasie oraz licznych modyfikacjach udało się dla niej znaleźć zupełnie inne zastosowanie, które w przeciwieństwie do poprzedniego – okazało się skuteczne.

Współczesne wkładki domaciczne są dość popularne i sprawdzają się w praktyce jako środki antykoncepcyjne. Swoim kształtem przypominają powyginaną literę S, kotwicę bądź literę T. Wykonane są z plastiku z dodatkiem jonów miedzianych, rzadziej złota, srebra, czy platyny. Ze względu na to, iż niektóre rodzaje wkładek mogą być owinięte miedzianym drucikiem, nazywane są także spiralką. Na rynku dostępne są również wkładki domaciczne z dodatkiem hormonów, które wydostając się ze specjalnego zbiorniczka, przez wiele miesięcy chronią przed zajściem w ciąże.

Wkładki domaciczne swoim działaniem oraz skutecznością przypominają tabletki antykoncepcyjne, jednak w przeciwieństwie do pigułek, nie należy i nich codziennie pamiętać.

Wkładka miedziana – ogólna charakterystyka

Ten rodzaj antykoncepcji jest określany mianem tradycyjnej wkładki domacicznej niehormonalnej, której działanie wspomagane jest przez jony miedzi przyczyniające się do zwiększenia jej skuteczności antykoncepcyjnej. Wkładka miedziana wykazuje działanie, które opiera się na powodowaniu swoistego stanu zapalnego w obrębie macicy, dzięki któremu pojawia się tam duża liczba leukocytów – białych krwinek, które z kolei niszczą plemniki, i tym samym zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej. W przypadku, gdyby doszło jednak do zapłodnienia, leukocyty w taki sposób modyfikują strukturę błony śluzowej macicy, aby nie dopuścić do możliwości implantacji jajeczka. Domaciczna wkładka miedziana zaliczana jest do jednej z bardziej skutecznych metod antykoncepcji. Wskaźnik Pearla dla tego rodzaju wkładek wynosi 0,6-0,8, co oznacza wysoką ochronę przed nieplanowaną ciążą.

Domaciczna wkładka miedziana cechuje się tym, iż daje efekt antykoncepcyjny przez 5 lat lub dłużej. Ze względu na to, iż w trakcie jej stosowania mogą nasilić się bóle miesiączkowe i krwawienia, wkładki domaciczne nie są zalecane kobietom, które mają bolesne i obfite menstruacje.