W naszym powiedzeniu jest stwierdzenie, że wiatr przynosi zmiany. Coś w tych słowach musi być, ponieważ tak jak w naszym codziennym życiu zdarzają się mniej lub bardziej zaskakujące sytuacje, to wiatr rzeczywiście odgrywa dla nas bardzo dużą rolę. Jego działanie oraz siła to już nie tylko wprawianie w ruch wiatraków stojących na polach i pozwalające uzyskiwać mąkę, czy pozwalająca żaglowcom płynąć.
Bardzo często, jest to przeszłość. Maszyny napędzamy specjalnym paliwem, zaś statki również poruszają się głownie z pomocą silników. Jednak rola wiatru wcale nie została sprowadzona na margines. Szczególnie dziś, jego rola znacznie wzrosła. Dotyczy to szczególnie dla osób, które widzą w nim możliwość osiągnięcia określonych oszczędności. Umożliwiają to dzisiejsze urządzenia oraz wiedza wykorzystywana w sposób praktyczny. Uzyskiwanie prądu przy pomocy wiatru znane jest już od dawna i na bazie takich właśnie urządzeń działają zarówno duże turbiny wiatrowe, ja i ich mniejsze wersje. Duże spotykamy na polach, gdzie wiatr i otwarta przestrzeń, oferują pełnie wykorzystania ich potencjału. Mniejsze można znaleźć już w przypadku mniejszych i większych domków jednorodzinnych i wielu innych, niekiedy nawet nietypowych miejscach. W celu poprawnego działania nawet najmniejszej elektrowni wiatrowej, jest dostęp do tej darmowej siły, która to, dosłownie za nas wykona całą pracę. Gdy jednak wiatru brak, prąd niestety nie popłynie. Wśród małych i średnich elektrowni wiatrowych można znaleźć zarówno te typowe, podobne do tych spotykanych na polach (tyle, że te na potrzeby domków są mniejsze), jak i elektrownie wiatrowe nieco innej, mianowicie pionowej konstrukcji.
Zasada ich działania, jest jednak identyczna. Wiatr wprawia w ruch urządzenie, które wytwarza prąd. Różne rodzaje, sprawiają, że występują one między innymi, jako świderkowe, bębnowe, tornado czy też odmiany mieszane. Jednak chyba najczęściej można jednak spotkać głównie odmiany bębnowe, gdyż posiadają one swoje określone zalety, między innymi wynikające z osiąganej mocy, wydajności czy też poziomu generowanego szumu. W przypadku tego typu rozwiązań, można je bardzo często montować na dachach i ich konstrukcja nie wymaga masztu, ( co jest niekiedy konieczne w przypadku innych elektrowni wiatrowych). Waga konstrukcji dochodzi w przypadku małych oraz dużych turbin (tego typu) do około 200 kg. Z klei osiągana moc to już około 2000W w przypadku małych turbin i nawet 5kW jeżeli chodzi o duże turbiny wiatrowe.
Dobór do indywidualnych potrzeb pozwala na późniejszą satysfakcjonujące użytkowanie. Wśród danych, które powinny nas zainteresować to z jednej strony wymiary, osiągana moc, wydajność, niekiedy nawet średnica łopat wirnika. Warto również wziąć pod uwagę możliwość zastosowania elementów dodatkowych.