Nadkwasota jest dolegliwością ze strony układu pokarmowego, która objawia się zgagą, wzdęciami, nudnościami, zaparciami oraz odbijaniem się kwaśniej treści żołądka. Nadkwasota może również przyczyniać się do wystąpienia uczucia pieczenia za mostkiem. Jakie są jej przyczyny? Jak sobie radzić z nadkwasotą?
Przyczyny nadkwasoty
Główną przyczyną nadkwasoty, a więc nadkwaśności, jest nadmierna produkcja soku trawiennego. Powodów takiego stanu rzeczy jest dość dużo. Może to być na przykład niewłaściwy plan żywieniowy, w którym przeważają produkty bogate w węglowodany w połączeniu z tłuszczem i białkiem. Nadkwasotę powoduje również spożywanie napojów alkoholowych.
Do przyczyn pojawienia się nadkwasoty należy także nieprawidłowe łączenie produktów żywnościowych w jednym posiłku. Na przykład nie należy łączyć płatków śniadaniowych z owocami cytrusowymi, ponieważ taki posiłek przyczynia się do zakwaszenia organizmu.
Nadkwasota jest często skutkiem stresu, ponieważ jedzenie w stresującej sytuacji może doprowadzić do nadmiernego wydzielania się kwasów trawiennych oraz przykrego uczucia zgagi.
Czasem nadkwasota spowodowana jest odruchem nerwowym – enzymy trawienne zostają wyprodukowane pod wpływem sygnałów wysyłanych z ośrodków nerwowych. Schorzeniu temu sprzyja również żucie gumy oraz przyjmowanie niektórych leków, takich jak aspiryna.
Jakie są objawy nadkwasoty?
Symptomy nadkwasoty to przede wszystkim wzdęcia, zgaga, zaparcia, nudności oraz odbijanie się kwaśnej treści żołądka. Nadkwasota może również przyczyniać się do wystąpienia uczucia pieczenia za mostkiem. Nadkwasota jest dużym dyskomfortem, a czasem powoduje nawet dolegliwości bólowe. Może również pojawić się refluks, a więc cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Nadkwasota daje również objawy w postaci uczucia pełności w żołądku, rozdrażnienia, niestrawności, uczucia zatkanego przełyku, zaparć, bólu głowy, uczucia zmęczenia i znużenia.
Leczenie nadkwasoty
Najprostszym sposobem na zneutralizowanie kwasów trawiennych oraz zmniejszenie ich ilości jest zmiana diety. Należy tak dobrać menu, aby składało się w przeważającej części z produktów o odczynie zasadowym. Świetnym sposobem radzenia sobie z nadkwasotą jest więc jedzenie kiszonek, warzyw, owoców takich jak cytryny (są one zasadotwórcze mimo ich kwaśnego smaku) oraz włączenie do diety tłuszczów roślinnych w formie olejów. Mięso, ryby i jaja można jeść, ale należy ograniczać ich ilość. Zaleca się natomiast zrezygnować z produktów mącznych, które zawierają dużą ilość węglowodanów, jak i słodyczy, używek takich jak alkohol, herbata i kawa oraz wyeliminować z diety kakao. Co więcej, należy przestrzegać zasady niełączenia produktów białkowych i skrobiowych w jednym posiłku.
Dietę można wesprzeć, stosując specjalne preparaty, które regulują pH w żołądku i wspierają jego pracę. Lekiem cieszącym się dużą popularnością wśród klientów jest Manti. Zobojętnia on kwas solny oraz zmniejsza uszkadzające działanie kwasu solnego na błonę śluzową żołądka.