Najbardziej znane zabytki Świata

Marzysz o wakacjach po zamknięciu? Cały ten dodatkowy czas w domu po wybuchu pandemii koronawirusa dał nam możliwość planowania przyszłych podróży.

Zamiast tradycyjnego urlopu na plaży (w tym roku nie są potrzebne żadne klapki i upusty!), Odwiedź jeden z najbardziej znanych zabytków świata. Od indyjskiego Taj Mahal, barcelońskiej Sagrada Familia czy Angkor Wat w Kambodży, przedstawiliśmy kilka ekscytujących miejsc, które każdy powinien odwiedzić raz w życiu.

1. Wieża Eiffla – Paryż, Francja

Uważane za jedno z najbardziej romantycznych miast na Ziemi, jest mnóstwo powodów, aby odwiedzić Paryż, ale Wieża Eiffla musi być jedną z największych atrakcji. Ma 324 m wysokości, góruje nad miastem i można go zobaczyć z odległości wielu kilometrów. Niezależnie od tego, czy zrobisz zdjęcie samej wieży, zobaczysz niesamowitą szklaną podłogę 1. piętra, czy też poświęcisz trochę czasu, aby wspiąć się na szczyt i zobaczyć oszałamiające panoramiczne widoki, jest to pozycja obowiązkowa w Europie.

2. Angkor Wat – Siem Reap, Kambodża

Jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych, które każdy powinien odwiedzić, jest arcydzieło Angkor Wat. Majestatyczna budowla jest najbardziej lubianą i najlepiej zachowaną świątynią Kambodży. Teren o powierzchni 500 akrów jest jednym z największych zabytków religijnych na świecie i stanowi architektoniczny szczyt Imperium Khmerów. Pozostało miejscem kultu od czasu swojego powstania w XII wieku.

3. Most Sydney Harbour – Sydney, Australia

Most, stojący na wysokości 134 m nad wodą i długości 503 m, rozciąga się między centralną dzielnicą biznesową Sydney a North Shore, przewożąc zarówno pociągi, samochody, jak i pieszych. Odwiedzający mogą wspiąć się na wpisany na listę zabytków most, gdzie zostaną nagrodzeni widokami na panoramę miasta, port i operę, która jest jednym z innych kultowych zabytków w kraju.

4. Wielki Mur Chiński – Pekin, Chiny

Rozciągający się na 13.170 mil Wielki Mur to nie tylko pojedynczy mur, ale seria systemów fortyfikacji. Chociaż znaczna część konstrukcji jest teraz w ruinie, ponieważ została zbudowana około 2000 lat temu, nadal istnieje kilka wycieczek, które pozwolą ci przejść się wzdłuż ściany. Najczęściej odwiedzane sekcje znajdują się w pobliżu Pekinu, w tym sekcja Mutianyu, która jest uważana za najbardziej przyjazną dzieciom, oraz sekcja Jinshanling, która jest popularna wśród turystów.

5. Machu Picchu – Machu Picchi, Peru

Położone na wysokości 8000 stóp w Andach słynne zaginione miasto Peru jest jednym z najbardziej znanych i spektakularnych ruin na świecie. To miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest jednym z najbardziej znanych symboli Imperium Inków i gwarantuje dreszczyk emocji nawet najbardziej podróżującym turystom. Jego skala i śmiałość będą wymagały starannego planowania trasy.

6. Koloseum – Rzym, Włochy

Koloseum w Rzymie to naprawdę wspaniały widok! Owalny amfiteatr został zbudowany między 72 a 80 ne i został zbudowany w celu rozrywki. Aż 70 000 widzów zebrało się, by być świadkami walk gladiatorów i polowań na zwierzęta. Zobacz Hypogeum, które służyło jako pomieszczenia do przetrzymywania zwierząt i gladiatorów przed ich walkami, drewnianą arenę pokrytą piaskiem, który kiedyś pokrywał Hypogeum, oraz trzecią kondygnację Koloseum, z której roztaczają się fantastyczne widoki na amfiteatr i Rzym.

7. Taj Mahal – Angra, Indie

Stojący majestatycznie nad brzegiem rzeki Jamuny, narodowy skarb Indii jest symbolem miłości i romansu. Czysty biały marmur Tadż Mahal, wykwintne zdobienia i cenne kamienie szlachetne sprawiają, że jest to jedno z najbardziej poszukiwanych miejsc turystycznych na świecie. Jednak gdy poznasz historię miłosną stojącą za jego konstrukcją, jej piękno nabierze nowego światła. Jego nazwa została zainspirowana Mumtaz Mahal, ukochaną żoną Shah Jahana, która zmarła podczas porodu ich czternastego dziecka, a pomnik jest grobowcem, w którym znajduje się dziś jej ciało.

8. Wielki Meczet Szejka Zayeda – Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Oprócz oszałamiającego dziedzińca, na którym znajduje się największa marmurowa mozaika na świecie o powierzchni 180 000 stóp kwadratowych, Wielki Meczet Szejka Zayeda ma cztery minarety o wysokości 350 stóp, które można zobaczyć na panoramę Abu Zabi i z każdego z łączących się mostów. Abu Zabi na kontynent. Imponujący meczet jest jednym z nielicznych w regionie, który jest otwarty dla turystów.

9. Empire State Building – Nowy Jork, USA

Ukończony w 1931 roku Empire State Building to jedna z najbardziej imponujących atrakcji Nowego Jorku. 102-piętrowy wieżowiec ma wysokość 1454 stóp i był prezentowany w wielu programach telewizyjnych i filmach, w tym w filmie King Kong z 1933 roku i Sleepless in Seattle . Samo wnętrze parteru jest imponujące, z oszałamiającymi malowidłami na suficie w stylu art deco, w wyniku których Komisja Ochrony Zabytków uznała go za historyczny punkt orientacyjny. Jeśli masz ochotę na przygodę, wjedź szklaną windą na maszt na taras widokowy na 102. piętrze. Tam powitają Cię panoramiczne widoki na miasto, ale ostrzegam, że to nie jest dla osób o słabych nerwach!

10. Bazylika Sagrada Familia – Barcelona, ​​Hiszpania

Pomimo tego, że do ukończenia pozostało kilka lat, wspaniała Sagrada Familia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie, uważanym za najczęściej odwiedzany zabytek w całej Hiszpanii i najbardziej charakterystyczny punkt orientacyjny Barcelony. Słynny modernistyczny architekt Antoni Gaudi rozpoczął budowę bazyliki w 1882 roku i poświęcił jej większość życia aż do śmierci w 1926 roku. Jej ukończenie spodziewane jest prawie 100 lat po śmierci architekta.

11. Alcatraz – San Francisco, Kalifornia

Wyspa Alcatraz, często określana jako The Rock, była domem więzienia federalnego i wojskowego do 1963 roku. W ciągu 29 lat użytkowania więzienie – położone na morzu w Zatoce San Francisco, 1,5 mil od San Francisco w Kalifornii – był domem dla niektórych z najbardziej znanych więźniów Ameryki. Dziś wyspa i jej latarnia morska są otwarte dla zwiedzających i są tak popularne, że można czekać kilka dni na bilety.

12. Bazylika św. Piotra – Watykan, Włochy

Najbardziej spektakularna katedra we Włoszech znajduje się w Watykanie i szczyci się wieloma arcydziełami, w tym Pietą Michała Anioła, jego strzelistą kopułą i 29-metrowym baldachimem Berniniego nad papieskim ołtarzem. Pozostaje jednym z dwóch największych kościołów na świecie i jest podziwiany za renesansową rzeźbę oraz połączenie architektury renesansu i baroku. W projektowaniu, budowie i dekoracji Bazyliki św. Piotra zaangażowanych było ponad pięciu największych architektów we Włoszech.

13. Corcovado, Cristo Redentor czyli Chrystus Odkupiciel – Rio de Janeiro, Brazylia

Na wysokości 98 stóp gigantyczny posąg Jezusa Chrystusa góruje nad tętniącym życiem brazylijskim miastem Rio de Janeiro i znalazł się w pierwszej dziesiątce najważniejszych zabytków 2015 roku. Ze spektakularnymi widokami na całe miasto wielu turystów twierdzi, że Światowa wycieczka nie jest kompletna bez wizyty w górach.

14. Katedra w Mediolanie (Duomo) – Mediolan, Włochy

Wyjątkowo duża i wyszukana gotycka katedra znajdująca się na głównym placu Mediolanu, Duomo di Milano jest jednym z najbardziej znanych budynków w Europie. Jest to największa gotycka katedra i druga co do wielkości katedra katolicka na świecie, a jej olśniewająca biała fasada jest zdecydowanie warta zdjęcia – ukończenie jej zajęło prawie sześć wieków.

15. Plaza de Espana – Sewilla, Hiszpania

Plaza de Espana to jeden z najbardziej imponujących budynków w Sewilli i obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Znana jako „Wenecja Sewilli”, turyści odwiedzają ją tłumnie, aby zobaczyć wspaniały budynek w stylu renesansowym, który ma 500-metrowy kanał biegnący wzdłuż obwodu, po którym można podróżować łodzią, aby przeżyć romantyczne przeżycia.

16. Most Golden Gate – San Francisco, Kalifornia

Niegdyś nazywany „mostem, którego nie można zbudować”, Golden Gate Bridge w San Francisco zajmuje drugie miejsce w pierwszej dziesiątce miasta i co roku przyciąga od 9 do 10 milionów turystów. Znany z pomarańczowego koloru, wiszący most przecina miasto na przylądek Marin przez prawie dwie mile – i łączy je od 1937 roku.

17. Parlament – Budapeszt, Węgry

Budynek Parlamentu w Budapeszcie, wcześniej nazwany jednym z najważniejszych zabytków świata przez TripAdvisor, zachwycał odwiedzających swoją neogotycką architekturą i imponującą obecnością nad brzegiem Dunaju. Turyści mogą nawet zarezerwować wycieczki z przewodnikiem po pięknym budynku.