Kontuzje podczas biegania zwykle mają miejsce, gdy przeciążasz swój organizm. Sposób, w jaki porusza się Twoje ciało, również odgrywa rolę. Najważniejsze jest jednak, że wielu kontuzjom można zapobiec. Czytaj dalej, a poznasz stabilizator stawu skokowego i inne sposoby, które pomogą zminimalizować szanse na najczęstsze kontuzje.
Kolano biegacza – jak mu zapobiec?
Jest to typowy uraz spowodowany nadmiernym obciążeniem kolana. Kolano biegacza ma kilka różnych przyczyn. Najczęściej zdarza się w obrębie rzepki. Z biegiem czasu chrząstka rzepki może się ścierać. Kiedy tak się dzieje, możesz odczuwać ból w okolicy rzepki, szczególnie podczas czynności takich jak:
- wchodzenie lub schodzenie po schodach,
- kucanie,
- siedzenie z ugiętym kolanem przez długi czas.
Zakładając stabilizator stawu skokowego oraz nie przeciążając kolana nadmiernie – możesz skutecznie zaradzić tej kontuzji.
Złamanie naprężeniowe – co z tym zrobić?
Jest to małe pęknięcie kości, które powoduje ból i dyskomfort. Zwykle dotyka biegaczy w goleni i stopach. Często jest to spowodowane zbyt ciężkim treningiem, jeszcze zanim organizm przyzwyczai się do nowej czynności.
Ważne jest to, iż ból ten nasila się podczas aktywności., ale ustępuje podczas odpoczynku. Dlatego właśnie odpoczynek dla biegacza jest tak ważny – ponieważ ciągłe obciążenie kości może prowadzić do poważniejszych obrażeń i spowolnić powrót do zdrowia. Tutaj również stabilizator stawu kolanowego może okazać się pomocny.
Szyna goleniowa – jaki na to sposób?
Jest to ból, który pojawia się z przodu lub wewnątrz podudzia wzdłuż kości piszczelowej (goleń). Szyny piszczelowe są powszechne po zmianie treningu, na przykład na bieganie na dłuższych dystansach lub zbyt szybkim zwiększeniu liczby dni, w które biegasz. Jest to dość bolesne, a do tego może być trudne do odróżnienia od pęknięcia naprężeniowego goleni. Różnica polega na tym, iż tutaj ból jest zwykle bardziej rozległy, rozchodzi się wzdłuż kości. Warto dodać, iż osoby z płaskostopiem są bardziej narażone na rozwój tej kontuzji.
Sposoby na tę kontuzję:
- odpoczynek,
- ćwiczenia rozciągające,
- powolny powrót do aktywności po kilku tygodniach rekonwalescencji.
Tendinopatia ścięgna Achillesa – czy coś pomoże?
Jest to zapalenie ścięgna Achillesa. Mowa tutaj o tym dużym ścięgnie, które mocuje łydkę do tylnej części pięty. Zapalenie ścięgna Achillesa powoduje ból i sztywność w okolicy ścięgna, szczególnie rano i podczas wysiłku. Zwykle jest to spowodowane powtarzającym się obciążeniem ścięgna. Zwiększenie dystansu w ramach biegowej rutyny może w głównej mierze spowodować taką kontuzję. Przyczyną mogą być również napięte mięśnie łydek. Jeśli problem nie jest rozległy – pomocne mogą się okazać odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne.
To są przykłady częstych kontuzji biegaczy – lista ta jest niewyczerpana. Jeśli kochasz biegać i nie chcesz narażać się na kontuzje, najlepiej zrobisz pogłębiając swoją wiedzę na ten temat.