Narzuta czy koc – co będzie najlepszym nakryciem łóżka?

koce bawełnaine

Pościelone łóżko uznawane jest za najbardziej dekoracyjny element każdej sypialni. Związane jest to z powierzchnią, jaką zajmuje ten mebel w pomieszczeniu. Nie sposób go pominąć po wejściu do pokoju. Właściwie dobrana pościel oraz dodatki sprawiają, iż sen będzie przyjemniejszy. Jednak poza funkcjonalnością, istotny jest również aspekt wizualny. W tym celu stosowane są różnego rodzaju narzuty i koce bawełniane. Jednak która z tych dwóch opcji jest lepsza?

Narzuta – stylowy dodatek, który nadaje ład na powierzchni łóżka

Zarówno koc, jak i narzuta sprawdzają się doskonale, jako element funkcjonalny, ale również element dekoracyjny. Można mieć jednak wątpliwość co do tego, które z nich będzie lepszym rozwiązaniem.

Narzuta powinna być wykonana z dobrej jakości materiału, aby świetnie prezentować się na łóżku. Dobrze jest postawić na narzutę o prostym wzorze. Pikowane romby to uniwersalny wzór, który doskonale sprawdzi się w sypialni urządzonej w niemal każdym stylu.

Dobra narzuta powinna cechować się odpornością na zabrudzenia, trwałością oraz nie może wykazywać tendencji do gniecenia się. W zależności od rodzaju może ona służyć za dodatkowy element pościeli (modele wełniane) lub być wyłącznie dodatkiem dekoracyjnym (np. modele wykonane z satyny).

Koce bawełniane — cieplejsza wersja narzuty

Koce bawełniane cechują się wielofunkcyjnym zastosowaniem. Grube narzuty nie nadają się do otulenia nimi w chłodne wieczory lub posiedzenia na nich na balkonie w słoneczne dni. Natomiast koc może być zarówno miękkim okryciem wierzchnim, jak i narzutą. Zarówno na kanapach w salonie, jak i na łóżku w sypialni.

Koce bawełniane mogą również być doskonałym elementem dekoracyjnym. W zależności od wybranego wzoru nadają one wyjątkowego charakteru sypialni, czy też po prostu wpasowują się w stworzoną już aranżację. W przypadkach, w których koc ma służyć jako część pościeli czy też dodatkowe okrycie, minusem jest fakt, iż wykazuje on tendencję do wchłaniania kurzu i drobnoustrojów. Tak więc niezbędne może okazać się systematyczne pranie pościeli, a wszystko dlatego, że pełniąc rolę zewnętrznej bariery ochronnej, szybko się pobrudzi.