Od czego zależy trwałość nadruków na odzieży?

producent dzainin drukowanych

Każda osoba, która chce, aby jej nadruki na koszulkach były maksymalnie trwałe oraz przez cały czas dobrze się prezentowały, powinna poznać czynniki oddziałujące na wytrzymałość nadruków na ubraniach. Znając powód utraty koloru lub struktury nadruku, można przeciwdziałać mu, zanim się pojawi. Czy dobry producent dzianin drukowanych to gwarancja sukcesu? Od jakich czynników zależy trwałość nadruków na odzieży?

Producent dzianin drukowanych — właściwa technika druku

Trwałość nadruku na ubraniu w dużym stopniu zależy od techniki druku, jaka została zastosowana podczas jego wykonania. W związku z powyższym, przed zakupem np. koszulki, warto sprawdzić, jaką technikę wybrany przez nas producent dzianin drukowanych stosuje. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest technika sitodruku.  Choć na rynku dostępnych jest wiele metod znakowania ubrań, to właśnie sitodruk uznawany jest za jedną z najtrwalszych.

Jest to technika, którą stosuje się niemal w przypadku każdej tkaniny. Doskonale sprawdza się przy znakowaniu zarówno koszulek, np. poliestrowych czy bawełnianych, jak i solidnej odzieży roboczej. Trwałość nadruku w przypadku sitodruku nie zależy od rodzaju materiału, lecz od sposobu druku oraz od jego umiejętnego zastosowania. To właśnie z tego względu wymagające zlecenia powinny być wykonane przez profesjonalistów. Odpowiednio przeprowadzone procesy naświetlania, odpowiednie suszenie oraz jakość zastosowanych farb mają bezpośredni wpływ na wytrzymałość powstałych nadruków.

Sposoby na wydłużenie żywotności nadruku na odzieży

Profesjonalnie przygotowany nadruk to podstawa, jednak trwałość grafiki na koszulce w dużym stopniu zależy od właściwego użytkowania, w tym głównie prania odzieży. Stosując się do poniżej umieszczonych zaleceń, można mieć pewność, iż nadruki będą świetnie prezentować się przez długi czas. Tak więc, aby nadruk wyglądał jak nowy przez długi czas, należy:

  • Koszulki z nadrukami prać maksymalnie w temperaturze 40 stopni. Zbyt wysokie temperatury sprawiają, iż materiał traci kolor oraz może się zniekształcać i kurczyć. W przypadku bardzo wysokich temperatur może nastąpić odrywanie się nadruku od powierzchni materiału.
  • Koszulki z nadrukiem prać na lewej stronie.
  • Unikać zbyt silnych detergentów, które mogą wejść w reakcję z farbami wykorzystanymi w procesie wydruku.
  • Zrezygnować z suszenia odzieży z nadrukami w suszarce bębnowej.
  • Nie prasować nadruków.
  • Odpowiednio przechowywać ubrania z nadrukami – najlepiej składać je po praniu.