Olej kokosowy na włosy – czy warto stosować? Niekoniecznie

Podobnie jak konturowanie , podwójne oczyszczanie i balejaż , olej kokosowy stał się podstawą codziennych zabiegów pielęgnacyjnych wielu ludzi. A jeśli nie używasz oleju kokosowego, prawdopodobnie ktoś powiedział ci wszystko o jego zaletach (nawet jeśli prawdopodobnie o to nie pytałeś lub o to nie dbałeś).

Niezależnie od tego, czy smażymy w nim warzywa (hashtag zdrowie), czy smarujemy je suchą skórą, aby zwalczyć skutki uboczne zimnej pogody i zbyt częstego mycia rąk , świat stał się lokomotywą dla wszystkiego, co kokosowe. Gwiazdy, takie jak Kourtney Kardashian i Miranda Kerr, od lat głoszą korzyści płynące z całkowicie naturalnego olejku, a marki stworzyły całą gamę kosmetyków do pielęgnacji włosów i włosów.

Pomijając pielęgnację skóry, wydaje się, że ludzie ciągle znajdują nowe, genialne sposoby wykorzystania oleju kokosowego. W rzeczywistości, jeśli nie używałeś go do golenia nóg lub wybielania zębów , naprawdę brakuje ci sztuczki. Dodatkowo, jeśli myślisz o zrobieniu ciasteczek bez pieczenia lub kulek proteinowych, olej kokosowy może być kolejną najlepszą (i zdrowszą) alternatywą dla oleju roślinnego, którą można włożyć do szafki kuchennej.

To powiedziawszy, zanim zaczniesz dawać się ponieść emocjom i będziesz się nim zajmować od stóp do głów, możesz posłuchać rady naszego eksperta. Po otrzymaniu wiadomości, że olej kokosowy może być szkodliwy dla niektórych typów skóry , chcieliśmy dowiedzieć się, czy to samo dotyczy naszych włosów .

Czy olej kokosowy jest szkodliwy dla twoich włosów?

Wiele osób przysięga, że ​​olej kokosowy nawilża suche końce, zapobiega puszeniu się włosów i świetnie nadaje się do dodawania natychmiastowego blasku i poważnego połysku.

Olej kokosowy jest bogaty w kwas laurynowy (kwas tłuszczowy), który wnika w łodygę włosa, a także całkowicie pokrywa każde pasmo, dzięki czemu jest wodoodporne. Dzięki temu doskonale zapobiega puszeniu się włosów w wilgotnym środowisku i błyskawicznie przekształca włosy, aby wyglądały zdrowiej.

Jednak włosy składają się z keratyny, białka. Wewnątrz tego białka znajdują się wiązki aminokwasów, które służą jako budulec silnych, nawilżonych i zdrowych włosów. Jeśli twoje włosy mają zerwane wiązania keratynowe, z powodu uszkodzeń cieplnych lub farbowania, olej kokosowy tego nie naprawi – w rzeczywistości może to pogorszyć.

Ludzie często używają olejków do włosów do nawilżania włosów, ale w rzeczywistości olej i woda nie mieszają się. Olejek faktycznie powstrzymuje zabieg przed wnikaniem do łodygi włosa.

Co więc dokładnie robi z naszymi włosami olej kokosowy?

Jeśli twoje włosy zostały zniszczone przez nadmierną obróbkę kolorem lub są słabe i kruche, musisz wprowadzić aminokwasy do łodygi włosa, więc zdecydowanie nie chcesz pokrywać włosów olejem, który powstrzymałby je przed wnikaniem.

Olejki do włosów – a zwłaszcza olej kokosowy – mają tendencję do wnikania w każdą małą dziurkę w łodydze włosów i maskują prawdziwy problem, aby działać jak szybka naprawa; to nie pomoże twoim włosom na dłuższą metę i jest jednym z główne powody, dla których odradzam stosowanie olejków we włosach.

Jaki rodzaj oleju kokosowego stosować na włosy?

Jeśli zdecydujesz się na użycie oleju kokosowego, na przykład ze względu na jego właściwości odporne na wilgoć, ważne jest, aby używać oleju kokosowego extra virgin, co oznacza, że ​​nie zawiera wybielaczy ani innych substancji chemicznych, które zawierają inne formuły i które mogą podrażniać skórę głowy. .

Czy powinienem używać oleju kokosowego na porost włosów?

Krótko mówiąc, nie. Olej kokosowy to świetne, szybkie rozwiązanie zapewniające natychmiastową gładkość i połysk, ale nie jest to właściwy składnik, który należy wybrać dla długotrwałego zdrowia lub wzrostu włosów. Zamiast tego wybierz coś z kofeiną, która poprawia krążenie w skórze głowy, wspomagając wzrost włosów.

Jakie są alternatywy dla oleju kokosowego do włosów?

Zamiast używać olejków, takich jak olej kokosowy, aby zwalczyć puszenie się włosów , zawsze używaj na włosach produktów o niskim pH lub produktów równoważących pH. Dzięki temu naskórek będzie bardziej płaski, co oznacza mniej splątań. Splątane włosy to często łuski naskórka włosów, które zazębiają się ze sobą.