Olej z ogórecznika i jego niesamowity wpływ na układ krążenia

Olej z ogórecznika 1

Dawnymi czasy wojownicy pili wino z dodatkiem liści ogórecznika, sądząc, iż dodaje im męstwa. Dziś wiadome jest, że może nie do końca powyższa teza jest prawdziwa, jednak ogórecznik ma wiele prawdziwych upiększających i leczniczych właściwości. Dlaczego warto stosować ogórecznik oraz wytwarzany z niego olej?

Olej z ogórecznika – ogólna charakterystyka

Współczesna medycyna ceni sobie właściwości zdrowotne ogórecznika, które zawdzięcza on zawartości wielu substancji pozytywnie wpływających na organizm ludzki. Są nimi m.in. flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, żywice, śluzy, sole mineralne (potasu, krzemu, cynku, żelaza, magnezu), jak i duże ilości karotenu i witaminy C. Jednak prawdziwy skarb ukryty jest w nasionach tej rośliny. To boragoglandyna, czyli olej o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu gamma-linolenowego i linolowego. Właśnie ten olej stanowi składnik różnych preparatów leczniczych i kosmetyków. Co więcej, można również kupić kapsułki zawierające wyłącznie boragoglandynę.

Jaki wpływ wywiera ogórecznik na układ krążenia?

Kwasy z grupy omega oraz kwasy linolenowe obniżają poziom tzw. złego cholesterolu (LDL), przeciwdziałają jego utlenianiu i odkładaniu się w formie złogów w ściankach naczyń krwionośnych. Ponadto normalizują poziom dobrego cholesterolu (HDL), który usuwa nadmiar komórek tłuszczowych z tętnic i żył, i tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Co więcej, wykazują działanie antyagregacyjne na płytki krwi – obniżają ciśnienie tętnicze oraz poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, tym samym zmniejszając ryzyko choroby wieńcowej. Olej z ogórecznika znacząco redukuje również reakcje zapalne, które stanowią podstawę wielu schorzeń, nie tylko serca, ale i niektórych nowotworów czy chorób autoagresji.

Ogórecznik wspiera walkę z „pajączkami”

Zarówno flawonoidy, jak i kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas gamma-linolenowy), których olej z ogórecznika zawiera wyjątkowo dużo, a nawet sole krzemu mają silne właściwości przeciwzapalne. Zawartość tych związków w środkach do pielęgnacji skóry nie tylko zapobiega i leczy stany zapalne, ale również łagodzi różnego rodzaju podrażnienia. Jest to bardzo korzystne np. przy skórze naczyniowej, narażonej na rozwój trądziku różowatego, z „pajączkami”. Preparaty bazujące na ogóreczniku zmniejszają zaczerwienienia, wzmacniają barierę ochronną skóry i naczynka.

Kobiece dolegliwości – w jaki sposób ogórecznik może pomóc?

Olej z ogórecznika, a dokładnie zawarte w nim kwasy tłuszczowe i magnez stanowią duet, dzięki któremu dolegliwości towarzyszące menopauzie i przedmiesiączkowe przebiegają znacznie łagodniej. Wykazano, iż wysoki poziom tych substancji pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu i w efekcie poprawia samopoczucie, niweluje wahania nastroju i drażliwość, łagodzi bóle miesiączkowe, redukuje bóle piersi i uderzenia gorąca.