Omułki – kilka przepisów do wyboru dla Ciebie!
Jadalne małże występujące w Morzu Północnym. Bałtyku i Oceanie Atlantyckim. potocznie zwane Mulami Muszla z zewnątrz niebieskoczarna. Wewnątrz jasna. Dostępne w handlu od września do kwietnia. Omułki muszą mieć świeży zapach morskiej wody. Kupować tylko w dniu przyrządzenia.
Ważne:Otwarte nie zawsze nadają się do zjedzenia Próba: przy dotknięciu lub lekkim stuknięciu muszą się ściśle zamknąć. Inaczej koniecznie trzeba wyrzucić! Również te muszle, które się w czasie gotowania się nie otwierają. W razie wątpliwości lepiej wyrzucić jedną muszlę więcej niż narazić się na zatrucie.
Omułki gotowane
Składniki na omułki
- 4 kg omułków
- 1 łyżka masła lub
- margaryny (ok. 20 g)
- 3 cebule (ok. 150 g)
- 3 marchewki (ok 250 g)
- l por (ok 250 g)
- l pęczek natki pietruszki
- 1 l białego wina
- 1 l wody
- sól. pieprz
Omułki przed gotowaniem
1. Przebrać omułki.
2. Cebule drobno posiekać.
3. Marchewki i por oczyścić i umyć. Rozdrobnić.
4. Posiekać natkę pietruszki
Rada: jeżeli nie ma wystarczająco dużego garnka. gotować omułki w dwóch partiach. Pierwszą ugotowaną partię omułków trzymać do chwili podania w ciepłym miejscu.
Jak przyrządzić omułki
1. Omułki czyścić pojedynczo szczotką pod bieżącą zimną wodą.
2. Usunąć bisior.
3. Włożyć omułki na 20 minut do zimnej wody, by oczyściły się z piasku
4. Posiekaną cebulę zeszklić na 1 łyżce gorącego tłuszczu.
5. Dodać rozdrobnione warzywa i razem krótko poddusić
6. Wsypać posiekaną natkę pietruszki.
7. Wlać po 1 l białego wina i wody. Popieprzyć i posolić
8. Płytkę grzejną kuchenki nastawić na stopień 3 (wysoki pobór mocy). Omułki ponownie krótko oczyścić
9. Obcieknięte omułki włożyć do wrzącego wywaru z jarzyn
10. Gotować w średniej temperaturze 8-10 minut – aż do otwarcia się muszli omułków.
11. Muszle wyjąć łyżką cedzakową Wywar trochę wygotować. Podawać oddzielnie.
12. Ciekawy pomysł: pustą muszlę omułka używać w charakterze szczypiec.
Omułki wersja druga – RAGOUT Z OMUŁKÓW
1. Muszle przyrządzić jak podano powyżej. Osączyć. Mięso omułków wybrać ze skorupek. Skorupki wyrzucić.
2. Wywar z jarzyn przelać przez sitko do miski. Jarzyny z wywaru zachować. Odmierzyć 1 l wywaru z jarzyn.
3. Roztopić w garnku 30 g masła w średniej temperaturze. Wsypać 30 g mąki. Stopniowo wlewać – stale mieszając trzepaczką rózgową – 1 l wywaru z jarzyn.
4. Krótko razem zagotować. Wmieszać 100 g kremowej śmietany (homogenizowanej) i dodać 250 g pokrojonych w płatki pieczarek.
5. Przestawić grzanie płytki kuchenki na stopień 1 (niski pobór mocy). Do garnka włożyć obcieknięte jarzyny z wywaru do podgrzania.
6. Dodać mięso omułków i również podgrzać. Przyprawić sokiem z cytryny i szczyptą cukru. Posolić i popieprzyć
Omułki „do syta” to ulubione jedzenie na spotkaniach w kręgu przyjaciół. Zjada się je palcami, posługując się przy tym pustymi muszelkami (skorupkami) (zob. zdjęcie 12 na stronie obok). Wywar z jarzyn podaje się albo oddzielnie – aby zanurzać w nim mięso omułków – albo podaje razem z omułkami na głębokich talerzach. Godny polecenia dodatek: bagietka opieczona na chrupiąco. Może też być chleb razowy z masłem. Rada dotycząca nakrycia stołu: na stole postawić miseczki z ciepłą wodą, zakwaszoną sokiem z cytryny, do obmywania palców. Ponadto ważne: ustawić naczynie na puste muszelki (skorupki).
Przechowywanie omułków
Również ugotowane mięso małży łatwo się psuje. Dlatego powinno się je od razu zjadać i najwyżej krótko przechować. Ewentualnie w lodówce – wtedy 1-2 dni w przykrytym naczyniu i możliwie już zakwaszone (zob. przepis na sałatkę z omułków) Albo ugotowane mięso małży natychmiast zamrozić. Jednak nawet w zamrażarce przechowywać najwyżej Jeden miesiąc!
Omułki smażone
Mięso omułków (bez skorupek) osączyć na papierze kuchennym. Obtoczyć w mące i smażyć na gorącym oleju. Oprószyć solą, pieprzem i zakwasić kilkoma kroplami soku z cytryny.
Sałatka z omułków
Po 3 łyżki octu, oleju i białego wina dokładnie wymieszać z pokrojonymi w drobną kostkę 1 cebulką i 1 ząbkiem czosnku oraz pokrojonym w plasterki porem (bez ciemnozielonej części). Oprószyć solą i pieprzem. Połączyć z ugotowanym mięsem omułków i posiekaną natką pietruszki (z 1 pęczka)
Omułki z boczkiem
- 1 kg muli,
- 100 g miękkiego masła,
- 5-10 plasterków boczku,
- posiekana natka pietruszki,
- 1 cytryna,
- bułka tarta.
Omułki otwieramy i odrywamy jedną część muszli. Pozostawiamy tą z przytwierdzonym mięsem. Masło mieszamy ze skórką otartą z jednej cytryny. Dodajemy sok z połowy cytryny, pietruszkę oraz możliwie drobno posiekany boczek. Tak otrzymany farsz rozkładamy na mięsie omułków i posypujemy bułką tartą. Omułki pieczemy przez około 5 min. w piekarniku, temperatura 170 stopni lub pieczemy na grillu.
Omułki na białym winie
- 1 kg muli,
- półsłodkie białe wino,
- 3 łyżki oleju do smażenia,
- ząbek czosnku,
- bagietki,
- piprz i sól,
W garnku rozgrzewamy olej, do któego wyciskamy czosnek. Dodajemy mule. Czekamy kilka chwil by muszle się otworzyły. Jeśli omułki nie współpracuja potrząsamy garnkiem celem zachęty. Całość nie powinna zając nam więcej niż 3-4 minuty, po których zalewamy muszle winem. Wino powinno przykryć wszystkie muszle. Całość gotujemy przez kolejne 5 minut. Po czym podajemy z towarzystwie białego wina oraz bagietek.