Opaski elektryczne – poznaj ich charakterystykę i wybierz najlepsze akcesoria

Zalegające pod biurkiem kable wywołują nieporządek? A może zabezpieczenia wymagają przewody znajdujące się w instalacji elektrycznej? W obu sytuacjach, ale też wielu innych, pomocą służą opaski elektryczne. Niewielkie akcesoria są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać na wiele sposobów. Decydują o tym zróżnicowane właściwości. Które z nich uchodzą za najważniejsze i jak wybrać właściwy rodzaj opasek?

Jakie zastosowanie mają opaski elektryczne?

Opaski elektryczne, powszechnie zwane trytytkami, to akcesoria znajdujące zastosowanie w wielu miejscach i zróżnicowanych warunkach pracy. Używane są do organizacji wiązek przewodów w instalacjach elektrycznych. Spotkać je można również w domowych lub biurowych pomieszczeniach, gdzie pomagają uporządkować plątaninę kabli m.in. urządzeń komputerowych.

Trytytki to także elementarne wyposażenie warsztatów samochodowych. Dzięki nim możliwe jest łatwe zabezpieczanie kołpaków pojazdów. A jeśli wybierzesz opaski wykonane z materiału odpornego na oddziaływanie promieni słonecznych, użyjesz ich przy instalacjach fotowoltaicznych. Uniwersalność uchodzi za kluczową cechę niepozornych, acz niezwykle przydatnych akcesoriów.

Główne właściwości opasek elektrycznych

Najważniejszą właściwością decydującą o sposobie użycia trytytek jest materiał wykonania. Najpowszechniejsze opaski elektryczne powstają z tworzyw sztucznych, takich jak poliamid 6.6. Zawiera zróżnicowane dodatki, które umożliwiają wykorzystanie akcesoriów zaciskowych m.in. w skrajnie wysokich i niskich temperaturach. Nie brakuje również wariantów niepodtrzymujących ognia.

Co ważne, opaski kablowe to produkty jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. Najczęściej spotkać można trytytki stosowane wyłącznie jeden raz. Po przecięciu nie nadają się do dalszego zastosowania. Korzystniejszym rozwiązaniem są odpowiedniki wyposażone w mechanizm pozwalający na bezpieczne uwolnienie jednej z końcówek opaski, a tym samym zdjęcie całości z zachowaniem jej użyteczności.

Jak wybrać właściwe opaski elektryczne?

Czym sugerować się, wybierając opaski elektryczne? Przede wszystkim określ, w jakich warunkach zostaną użyte. Do spinania kabli w domu bądź mieszkaniu wystarczają najprostsze plastikowe warianty. W przypadku instalacji elektrycznej, warto dobrać trytytki niepalne. A jeśli mają być nieustannie eksponowane na słońce, wybierz akcesoria odporne na działanie promieni UV.

Pamiętaj też o wymiarach. Nim dokonasz wyboru, sprawdź objętość wszystkich przewodów lub innych zabezpieczanych elementów. Następnie dopasuj rozmiary opasek do uzyskanej wartości.