Opiekunka osób starszych – czy warto wyjeżdżać na krótkie zlecenia?

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech z reguły wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami i długą nieobecnością w rodzinnym domu. Nie zawsze tak jednak musi być! Co poniektóre agencje zatrudnienia oferują krótkie zlecenia trwające od kilku dni do kilku miesięcy. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i kto w szczególności powinien je rozważyć? Odpowiadamy!

Opiekunka osób starszych „skoczek” – kim jest?

Opieka nad starszymi w Niemczech z roku na rok przyciąga spory odsetek Polaków decydujących się na wyjazd. Jako że branża ta na przestrzeni ostatnich kilku lat diametralnie się zmieniła, możemy wyróżnić kilka rodzajów opieki. W zależności od waszych potrzeb czy indywidualnych preferencji możecie zatrudnić się w opiece całodobowej, opiece godzinowej czy opiece weekendowej. Dodatkowo wiele działających na rynku agencji pracy umożliwia potencjalnym pracownikom wybór nieco krótszych zleceń. Wówczas mamy do czynienia z tzw. pracą opiekunki „skoczka”. Kandydaci na to stanowisko mogą bowiem podjąć się 2-3 miesięcznego zlecenia lub wyjechać na zastępstwo jako zmienniczka stałej opiekunki. Czy rozwiązanie tego typu ma rzeczywiście sens i kiedy warto się go podjąć?

Opieka nad starszymi „skoczek” – dla kogo?

Opiekunka osób starszych określana potocznie mianem „skoczka” zazwyczaj wzywana jest w sytuacjach awaryjnych, gdy stale zatrudniona pracownica jest chora lub decyduje się na urlop. Wówczas zadaniem agencji jest szybkie znalezienie opiekunki na zastępstwo i wdrożenie jej w nowe obowiązki. Opieka nad starszymi tego typu może także dotyczyć osób, które mają swoje obowiązki rodzinne czy zawodowe, a jednocześnie raz na jakiś czas decydują się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Tymczasowy wyjazd najczęściej również przyjmuje charakter zastępstwa. Niezależnie jednak od formy rozwiązanie to jednym pracownikom przypadnie do gustu, drugim niekoniecznie…

Opieka nad osobami starszymi jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na poszerzaniu swoich horyzontów i podreperowaniu domowego budżetu bez konieczności opuszczania rodzinnych stron. Agencje zatrudnienia oferujące kontrakty za granicą raczej decydują się na zlecenie krótkiego wyjazdu opiekunkom posiadającym duże doświadczenie. Dlaczego tak to właśnie wygląda? Opiekunka do seniora jest bowiem zobowiązana do szybkiego wdrożenia się w nowe obowiązki bez możliwości stopniowego poznawania podopiecznego i budowania z nim relacji. Cenne mogą bowiem okazać się specjalne predyspozycje oraz umiejętność przystosowania się do nowej rzeczywistości. Nie każdy zatem będzie w stanie podołać temu wyzwaniu!

Krótkie zlecenia jako opiekunka osób starszych – zalety

Opieka nad starszymi w Niemczech w trybie tymczasowym cechuje się bardzo dużą swobodą oraz elastycznością. Pracownicy prowadzą na co dzień normalny tryb życia, by raz na jakiś czas wyjechać do naszego zachodniego sąsiada. Czy to dobrze, czy źle? Oceńcie sami! Niemniej główną zaletą wyjazdów tego typu jest możliwość spędzania sporej ilości czasu w domu oraz nagły zastrzyk gotówki. Zlecenia tymczasowe są bardzo dobrze płatne, tym samym pozwolą wam uniknąć rutyny czy wypalenia zawodowego. Oczywiście nie zawsze jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać… Opieka nad osobami starszymi w charakterze „skoczka” nie jest pozbawiona wad!

Krótkie zlecenia – jakie są wady?

Choć tymczasowa opieka nad osobami starszymi mogłaby się wydawać bardzo optymalnym rozwiązaniem, niektóre aspekty pracy z pewnością nie przypadną do gustu opiekunkom. Co mamy na myśli? Jak już zdążyliśmy wspomnieć, praca opiekunki „skoczka” wiąże się z bardzo krótkim okresem adaptacji. Możemy śmiało rzec, iż niekiedy nie ma on nawet miejsca! Opiekunka osób starszych jest wówczas zobligowana do przejęcia nałożonych na nią obowiązków, co zaś często skutkuje brakiem możliwości stworzenia dobrej relacji z podopiecznym. Co więcej, terminy zleceń zazwyczaj nie są określone! Pracownik dowiaduje się kilka dni wcześniej o możliwości podjęcia zlecenia. Jeżeli nie posiadacie zobowiązań tu miejscu, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjechać. W innym razie istnieje spore prawdopodobieństwo, iż będziecie zmuszone do zmiany swoich planów.

Praca opiekunki osób starszych w charakterze „skoczka” jest bardzo wymagająca, tym samym została skierowana w szczególności ku osobom niebojącym się zmian. Czy zatem warto zdecydować się na takie zlecenie? To już zależy od was!