Wśród produktów, które warto włączyć do zdrowej i pełnowartościowej diety, znajdują się otręby. Nad ich walorami rozwodzą się najwięksi eksperci z branży zdrowego odżywiania, zaliczając je do kategorii superfood. Przy czym jest to dość szeroka gama produktów, ponieważ mogą być one zrobione z różnych gatunków zbóż. Czym dokładnie są otręby? Jakie mamy ich rodzaje i na czym polega ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie?
Rodzaje otrębów zbożowych
W najprostszym ujęciu otręby zbożowe są niejako produktem ubocznym, który powstaje w trakcie przemiału zbóż na mąki oraz kasze. Jest to warstwa okrywy owocowo nasiennej zboża, która jest po prostu odrzucana. A jak wiadomo, to właśnie w tych częściach znajduje się największe bogactwo witamin i substancji odżywczych. Nie dziwi zatem, że otręby zbożowe znajdują swoje zastosowanie spożywcze, które swoją drogą jest dość szerokie. Najpierw jednak przejdźmy do klasyfikacji otrębów i sprawdźmy, jakie są ich rodzaje.
Rodzaje otrębów zbożowych to przede wszystkim:
- otręby pszenne
- otręby owsiane
- otręby ryżowe
- otręby gryczane
- otręby orkiszowe
- otręby kukurydziane
- otręby jęczmienne
Co do samych właściwości zdrowotnych, to niezwykle wartościowy odżywczo skład otrębów wspiera utrzymanie optymalnej wagi, wspomaga prace układu trawiennego, sercowego i nerwowego. Ma pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi i zapewnia szybkie oraz długie uczucie sytości. Dzięki otrębom można obniżyć poziom cholesterolu i ograniczyć możliwość wystąpienia niektórych nowotworów.
Otręby zbożowe w diecie
Jak można wprowadzić do codziennej diety otręby zbożowe? Nie jest to trudne. Otręby stanowią przede wszystkim dodatek do różnych potraw. Co najważniejsze z powodzeniem można je dodawać zarówno do ciast i słodkich deserów, jak i do dań obiadowych. Oczywiście należy brać pod uwagę rodzaje otrębów, ponieważ w zależności od tego, z jakiego zboża pochodzą, będą charakteryzować się określonym smakiem, a także walorami zapachowymi czy wartością odżywczą.
Ogólnie otręby zbożowe można dodawać do naleśników, gofrów, placków czy omletów. Są one często używane jako alternatywa dla tradycyjnych panierek. Ponadto są doskonałym dodatkiem do musli, mleka i jogurtów. Wspaniale nadają się także jako dodatek do chleba czy innych ciast, wzbogacając je o wartości odżywcze. Przy czym ze względu na niezwykle bogaty skład odżywczy, nie można przesadzić z nadmiernym spożywaniem otrębów. Warto zachować w tej kwestii zdrowy rozsądek, bo jak wiadomo, co za dużo, to jednak nie zdrowo.