Mimo utrzymywania czystości w pomieszczeniach mogą pojawić się nieprzyjemne zapachy lub drobnoustroje. Sezon jesienno- zimowy jest dodatkowym czynnikiem, który sprzyja ich powstawaniu. Zbyt niska temperatura uniemożliwia dostateczne wywietrzenie mieszkania, a to powoduje osadzanie się wilgoci i powstawanie pleśni na ścianach. Bywa, że przykre zapachy są spowodowane przebywaniem w domu zwierząt. Jak działa ozonowanie, które może okazać się pomocne w rozwiązaniu powyższych problemów?
Na czym polega ozonowanie?
Podczas ozonowania wykorzystuje się reakcję utleniania. Ozon bardzo łatwo wchodzi w reakcje z innymi związkami organicznymi jak np. pleśń, różnego rodzaju alergeny, wirusy i roztocza. Po połączeniu się z cząsteczkami tych związków ozon rozkłada je na prostsze czynniki i zostają one unieszkodliwione. W trakcie zabiegu wykorzystuje się generatory, które produkują gaz (ozon) za pomocą wyładowań atmosferycznych oraz promieniowania UV. Ozonowanie jest działaniem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia i życia ludzi, ale trzeba pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa – podpowiada Krzysztof Czechowski, przedstawiciel marki: http://www.multipranie.pl/
Co daje ozonowanie?
Nie da się ukryć, że ozonowanie pomieszczeń jest jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale także wszelkiego rodzaju zarazków. Ponadto wyłącznie tego typu oczyszczenie powietrza przynosi trwałe efekty w walce z molami spożywczymi i tekstylnymi. Co jeszcze daje ozonowanie?
– ułatwia pozbycie się drobnoustrojów chorobotwórczych i roztoczy,
– ozonowanie pomaga w dezynfekcji trudnodostępnych miejsc,
– pomaga usunąć zapachy odzwierzęce, dymu papierosowego, stęchlizny, spalenizny, farb czy lakierów.
Po co ozonować mieszkanie?
Ozonowanie to świetny pomysł, jeżeli w domu przebywa alergik. Ozon doskonale oczyści z roztoczy, pyłków lub substancji, które mają charakterystyczny i intensywny zapach nie tylko powietrze, ale również meble tapicerowane. Pozbycie się tych alergenów pozwoli, chociaż na chwilę, zminimalizować negatywne skutki ich działania. Ponadto ozon w łatwy sposób zdezynfekuje pomieszczenie, jeżeli przebywała w nim osoba zarażona jakimkolwiek wirusem. Z zabiegu ozonowania mieszkania czasami warto skorzystać na tzw. wszelki wypadek, czyli np.:
– po zakupie lub wynajęciu nowego mieszkania, które nie było użytkowane przez dłuższy czas,
– jeśli w pomieszczeniu będzie przebywał noworodek lub osoba ciężko chora,
– aby usunąć pozostałości niebezpiecznych substancji po ulatnianiu się gazu lub innych materiałów trujących i łatwopalnych.
Jak wygląda ozonowanie mieszkania?
W ozonowanym pomieszczeniu nie powinien przebywać żaden człowiek niezabezpieczony kombinezonem ochronnym lub zwierzę. Następnym krokiem jest dokładne uszczelnienie mieszkania, aby ozon nie wydostawał się na zewnątrz. Wszystkie kratki wentylacyjne powinny zostać zatkane, a drzwi i okna powinny być szczelnie zamknięte. Ozonowanie powoduje, że przedmioty znajdujące się w mieszkaniu ulegają zniszczeniu. Z tego powodu przed włączeniem generatora gazu należy zabezpieczyć meble np. folią, aby zapobiec temu procesowi. Ponadto należy pamiętać żeby ustawić ozonator na podwyższeniu. Ułatwi to rozprzestrzenianie się gazu, a zrazem sprawi, że cały zabieg będzie bardziej efektywny. Bezpieczny powrót do ozonowanego pomieszczenia jest możliwy dopiero po dwóch godzinach od wyłączenia urządzenia. Jest to czas potrzebny na rozpad ozonu do cząsteczek tlenu.
Ozonator do mieszkania
Kupując ozonator do mieszkania można oszczędzić kilka groszy, jednak czym należy się kierować podczas wyboru ozonatora do mieszkania? Jedną z najważniejszych kwestii jest wydajność sprzętu. Ozonator, który będzie wykorzystywany na potrzeby użytku domowego, musi produkować minimum 400-1000 mg gazu na godzinę. Tak samo ważny jest materiał, z którego zostało wykonane urządzenie. Według specjalistów trzeba unikać ozonatorów, które zostały wyprodukowane z tub kwarcowych bądź pytek ceramicznych, ponieważ produkują one wielotlenki azotu, które mogą powodować różnego rodzaju alergie.