Pasy napędowe – rodzaje, cechy, przeznaczenie

pasy-napedowe

Pasy napędowe dostępne są na rynku już od XIX wieku. Na przestrzeni lat zmieniały swoją strukturę, stając się coraz doskonalszymi i bardziej odpornymi na warunki w jakich znajdują zastosowanie. Pasy napędowe są elementem układu napędowego służącym do przenoszenia napędu z koła napędowe na inny. Obecnie najczęściej stosowane są układy z dwoma kołami napędowymi gdzie jeden jest napędzany a drugi napędzający.

Pasy napędowe w przemyśle

W zależności od potrzeb technologicznych oraz warunków pracy, w danej branży przemysłowej zastosowanie mogą znaleźć różnego rodzaju pasy. Obecnie oferowana gama pasów jest niezwykle szeroka co pozwala na optymalny dobór rozwiązania do potrzeb technologicznych. Czy to pasek napędowy płaski, pas klinowy czy zębaty – wszystko jest kwestią potrzeb i wymogów aplikacji danego procesu.

Pasy klinowe

Ta grupa pasów transmisyjnych jest jedną z najpopularniejszych. Ich budowa i wytrzymałość sprawiają, że są one bardzo uniwersalnym elementem układów napędowych. Pasy klinowe rozpoznajemy po specyficznym profilu poprzecznym w kształcie litery „V”. To właśnie ten kształt sprawia, że pasy znalazły zastosowanie m.in. przy pracy układów o dużej prędkości. Dzięki klinowemu przekroju pas wpasowuje się do koła napędowego, przylegając do niego ściśle nie pozwalając na dodatkowe straty mocy.

Pasy zębate

Wszędzie tam gdzie niezbędna jest precyzja, stała prędkość i równomierność przenoszenia zastosowanie znajdują pasy zębate. Oferowane obecnie na rynku pasy mogą występować jako pasy zębate jednostronnie zębate jak i pasy podwójnie uzębiony – zwany też dwustronnym pasem synchronicznym.

Pasy wielorowkowe

To rozwiązanie poniekąd hybrydowe. Pasy wielorowkowe bowiem łączą w sobie cechy pasów płaskich z klinowymi. Ich głównymi walorami jest bardzo dobra przyczepność jak i przenoszenie dużych obciążeń. Nie sposób także wspomnieć o ich możliwości amortyzacji drgań.

Pasy napędowe płaskie

Najprostszą i najstarszą a za razem najbardziej powszechną są pasy napędowe płaskie. Wykorzystywane są do przenoszenia mocy w napędach zwykłych, zarówno w napędach otwartych jak i zamkniętych. Mogą pracować dwukierunkowo równie wydajnie a cechuje je możliwość przenoszenia dużej mocy przy zachowaniu wysokiej elastyczności.

Pasy napędowe zadomowiły się na dobre w wielu gałęziach gospodarki a nawet w sprzętach codziennego użytku. Wystarczy spojrzeć na zwykłą pralkę czy samochód, które bez pasa napędowego nie mogłyby funkcjonować.

Technologia budowy pasów napędowych cały czas się rozwija, poprawiając ich efektywność i wytrzymałość.