Piękne obrusy na stół – jakie wzbogacą wnętrze Twojego mieszkania?

Piękne obrusy na stół – jakie wzbogacą wnętrze Twojego mieszkania?

Obrus – czy zastanawiałeś się kiedyś, do czego tak naprawdę służy? Okazuje się bowiem, że wbrew pozorom jest to bardzo ważny element, który pełni określone funkcje. Jakie? Tego dowiesz się po przeczytaniu naszego dzisiejszego artykułu. Pokażemy Ci w nim, jak piękne obrusy na stół wpływają na odbiór wnętrza. Przedstawimy też kilka sposobów na nakrycie blatu.

Piękne obrusy na stół a odbiór wnętrza

Wiele osób zadaje sobie pewnie teraz pytanie, dlaczego tak właściwie nakrycie stołu jest aż tak istotne. Szybko spieszymy więc z wyjaśnieniami. Otóż jest to bardzo ważny element, który pełni aż dwie znaczące funkcję – ochronną i dekoracyjną. Tym samym nie tylko chroni blat przed zabrudzeniami, odbarwieniami i uszkodzeniami mechanicznymi, ale też znacząco wpływa na estetykę i wizualny odbiór stołu. Może to mieć duże znaczenie, zwłaszcza jeśli planujesz jakąś uroczystość.

Na co zwracać uwagę, wybierając nakrycie stołu?

Stoisz przed wyborem nakrycia stołu? Pamiętaj więc, że w tym wypadku liczą się nie tylko Twoje upodobania. O wiele ważniejsze jest uzyskanie spójności w aranżacji przestrzeni – a to wymaga umiejętnego doboru wszystkich jej elementów. W nowoczesnych wnętrzach postaw na jak najprostszą formę. Z nieco bogatszego zdobienia możesz skorzystać natomiast we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym – jednak i w tym wypadku nie zawsze będzie to właściwe. Unikaj tego zabiegu przede wszystkim wtedy, kiedy zdobień jest już wystarczająco dużo, np. w postaci mebli czy drobnych dekoracji. Niestety wówczas całość mogłaby zacząć się ze sobą gryźć.

Obrus, a może bieżnik?

Jest wiele sposobów na dekorację stołu. Najpopularniejsze z nich to jednak obrus i bieżnik. Obrus to tradycyjne nakrycie, które zwisa poza obrys blatu. Może przyjmować rozmaite formy – od prostych modeli, poprzez różnorodne wzory, aż po produkty obszyte elegancką koronką bądź też tasiemką. Na rynku znaleźć można naprawdę piękne obrusy na stół – to daje Ci duże pole manewru. Mimo wszystko nadal pamiętaj, aby stworzyć spójną całość aranżacyjną. Jeśli chodzi o kolorystykę, to jeszcze do niedawna obrus musiał być biały. Dzisiaj nie jest to już regułą. Równie dobrze możesz zatem postawić na jeden z kolorów dominujących we wnętrzu. Propozycja ta skusi przede wszystkim tych, którzy cenią sobie niebanalne rozwiązania.

Bieżnik tworzy z kolei długi i wąski pas. Można go położyć bezpośrednio na blacie bądź też na obrusie, tak aby wzbogacił dekorację. Na co dzień warto skorzystać z tej pierwszej opcji. Na domowych uroczystościach o wiele praktyczniejsze jest jednak połączenie bieżnika z obrusem.