Pomoc kancelarii prawnej i prawnika w niektórych sytuacjach jest niezastąpiona. To właśnie dzięki niej zostają rozwiane wszystkie wątpliwości oraz sprawa obiera właściwy kierunek działania. Można z niej korzystać w najróżniejszych sytuacjach związanych z różnymi kwestiami. Wiele osób jednak nigdy nie korzysta z tego typu pomocy, gdyż ma obawy co do tego, jak wygląda taka wizyta oraz nie wie, jak przebiega samo spotkanie. Czego można spodziewać się po wizycie u prawnika?
Porada prawna — jaki jest jej przebieg?
Wiele osób przytłoczonych niejasnymi dla nich sprawami poszukuje pomocy prawnika. Takie poszukiwania zazwyczaj zaczynają się od znalezienia polecanego prawnika w Internecie. Wagę sprawy można zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwań w Google takich fraz, jak „porady prawne Łódź” lub „porady prawne Kraków”.
Na umówione spotkanie najlepiej przybyć kwadrans wcześniej — tylko wtedy można mieć pewność, że wizyta rozpocznie się zgodnie z ustalonym czasem. Zdążą się, iż prawnik przyjmuje nieco przed czasem, co wydłuża czas takiego spotkania. Sama porada prawna opiera się o rozmowę z prawnikiem. Po szczegółowym przedstawieniu sprawy następuje wypowiedź prawnika na temat wszystkich jej aspektów i możliwości, jakie są do wyboru. Celem porady prawnej jest uświadomienie klienta o prawnej stronie konkretnej sprawy tak, aby mógł on świadomie i korzystnie podejmować dalsze kroki.
Konsultacja z prawnikiem — co warto o niej wiedzieć?
Udając się po poradę prawną, zaleca się także obeznać się co nieco w temacie przebiegu takiego spotkania. Z pewnością nie jest ono wiążące ani zobowiązujące. W przypadku zrezygnowania z dalszej współpracy nie jest konieczne korzystanie z kolejnych spotkań. Każda wizyta w formie porady jest rozliczane osobno i jest to kwota zbliżona do tej, jaką należy uiścić w przypadku wizyty lekarskiej. W pewnych sytuacjach taka konsultacja jest całkowicie darmowa.
Natomiast w przypadku zainteresowania dalszą współpracą, a wybrana kancelaria świadczy usługi z konkretnego zakresu prawa, można zlecić jej prowadzenie sprawy lub pełnomocnictwo. Warto wiedzieć, że tajemnica zawodowa dotyczy również prawnika. Tak więc nie ma potrzeby obawiać się o szczegóły rozmowy, ponieważ mogą być one ujawnione wyłącznie w wąskiej liczbie przypadków, które zazwyczaj nie dotyczą przeciętnych obywateli. Współpraca z kancelarią prawną oraz prawnikiem może odbywać się zarówno ściśle, oraz mieć charakter decyzyjny lub opierać się jedynie o decyzję prawnika — jedynie je akceptując.