Powszechny problem hemoroidów, Ty też powinieneś to wiedzieć!

Powszechny problem hemoroidów, Ty też powinieneś to wiedzieć!

Hemoroidy to powszechny problem zdrowotny, którego doświadczyć może każdy z nas. W rzeczywistości, warto poznać przyczyny i objawy tego schorzenia, dzięki czemu będziemy w stanie szybciej zareagować na pierwsze niepokojące sygnały. Warto wiedzieć, jak uniknąć problemów związanych z hemoroidami oraz jak poradzić sobie z ich uciążliwością.

Co rodzice muszą wiedzieć o hemoroidach u dzieci?

Hemoroidy to problem, z którym boryka się wiele osób, nie tylko dorosłych, lecz również dzieci. Aby pomóc swoim pociechom poradzić sobie z tym nieprzyjemnym schorzeniem, warto wiedzieć, jakie objawy hemoroidów występują u dzieci oraz jak można je leczyć. W tekście opowiedziano także o zaletach stosowania czopków na hemoroidy.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to poszerzone i napięte żyły odbytu oraz dolnej części odbytnicy. Mogą występować na zewnątrz lub wewnątrz ciała. Schorzenie dotyczy zarówno dzieci, jak również dorosłych. U starszych pacjentów może mieć podłoże takie jak ciąża i poród, osłabienie ścian naczyń krwionośnych itp., natomiast u młodszych pacjentów przyczyny są najczęściej związane ze stylem życia – brakiem ruchu, siedzącym trybem życia czy nieprawidłowym trybem wydalania.

Objawy hemoroidów u dzieci

Objawy pojawienia się hemoroidów u dzieci są podobne do tych występujących u dorosłych. Głównymi oznakami tej choroby są:

  1. Świąd oraz pieczenie okolic odbytu.
  2. Ból szczególnie przy oddawaniu stolca.
  3. Krwawienie w trakcie wypróżniania, zazwyczaj o jasnej, żywej czerwieni barwie.
  4. Odczuwalne guzki lub obrzęk w okolicy odbytu.

Leczenie hemoroidów u dzieci

W przypadku wystąpienia hemoroidów u dzieci niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem pediatrą lub proktologiem. Trudno bowiem próbować samodzielnie leczyć tego rodzaju schorzenia.

Podstawowym środkiem zaradczym przy hemoroidach u dzieci jest zmiana diety oraz stylu życia. Należy zadbać o to, aby dieta dziecka była bogata w błonnik i by unikać przetworzonej żywności oraz szeroko dostępnych słodyczy, które mogą wpływać na pojawienie się hemoroidów. Dziecko powinno również być aktywne fizycznie przez większość dnia – poprzez zabawę bądź regularny ruch np. codzienny spacer czy treningi sportowe.

Jeśli podjęte metody nie przynoszą ulgi, warto rozważyć czopki na hemoroidy dostępne bez recepty. Chociaż są one przede wszystkim przeznaczone dla dorosłych pacjentów, w niektórych przypadkach mogą być stosowane również u dzieci. Czopki na hemoroidy działają przeciwświądowo, przeciwbólowo oraz pomagają szybko zwalczyć objawy choroby. Przed użyciem tego rodzaju czopków należy jednak skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni preparat dla młodego pacjenta.

Stosowanie czopków na hemoroidy – instrukcja i zalecenia

1. Co to są czopki na hemoroidy?

Czopki na hemoroidy, zwane również supozytoriami, to czopki podawane bezpośrednio do odbytu w celu złagodzenia objawów i zmniejszenia stanu zapalnego. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku hemoroidów wewnętrznych, których nie można leczyć za pomocą kremów czy maści.

2 Jak działają czopki na hemoroidy?

Czopki na hemoroidy zawierają różnego rodzaju substancje aktywne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwwysiękowym i gojącym. Przykładami takich substancji mogą być hydrokortyzon, lidokaina czy eskulina. Dzięki obszernemu spektrum działania, czopki te pomagają szybko uporać się z nieprzyjemnymi objawami hemoroidów.

3. Jak stosować czopki na hemoroidy?

  1. Przechowuj lekarstwo w miejscu chłodnym, niedostępnym dla dzieci.
  2. Przed każdym użyciem czyść obszar odbytu za pomocą nieperfumowanej wilgotnej chusteczki lub mydła neutralnego i ciepłej wody.
  3. Osusz miejsce wacikiem lub ręcznikiem papierowym.
  4. Umieść czopki między palcami, aby delikatnie je podgrzać i ułatwić wprowadzenie.
  5. Załóż jednorazowe rękawiczki ochronne.
  6. Usiądź na sedesie lub połóż się na boku, zginając kolana, i na chwilę się zrelaksuj.
  7. Delikatnie wprowadź supozitorium za zewnętrzny otwór odbytu i pchnij jak najdalej (ok. 2-3 cm), aby czopek osiągnął obszar naczyniaków krwionośnych.
  8. Po aplikacji usiądź lub pozostań jeszcze chwilę w pozycji leżącej, aby zapewnić sobie komfort.

4. Zalecenia dotyczące stosowania czopków na hemoroidy

  1. Stosuj czopek zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcją dołączoną do opakowania.
  2. Pamiętaj o regularnym stosowaniu, nie pomijaj dawek.
  3. Jeśli odczuwasz narastający dyskomfort lub podejrzewasz reakcję uczuleniową, skontaktuj się z lekarzem.
  4. Dbaj o higienę miejsc intymnych i zmniejsz wysiłek podczas wypróżnień, aby ułatwić proces gojenia się hemoroidów.
  5. W przypadku nasilonych objawów, które nie ustępują mimo stosowania czopków na hemoroidy, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.