Puder sypki czy w kulkach – jaki wybrać? Kiedy stosować?

puder sypki

Puder to jeden z podstawowych kosmetyków do makijażu, który znajduje się w prawie każdej kosmetyczce. Razem z podkładem i tuszem do rzęs stanowi podstawę makijażu. Czasami zastępuje także róż. Obecnie na rynku mamy bardzo wiele różnych pudrów. Najpopularniejsze to m.in. puder sypki i w kulkach. Czym się różnią?

  • Nie lekceważ pudru
  • Puder sypki a puder w kulkach – czym się różnią?
  • Kiedy stosować puder sypki a kiedy w kulkach?

Nie lekceważ pudru

Puder to niewątpliwie podstawa makijażu. Jego zadaniem jest matowienie skóry, wykończenie makijażu, jego zamknięcie i zbudowanie warstwy ochronnej dla skóry. Puder scala ze sobą kolejne warstwy makijażu, wyrównuje ewentualne nierówności i w końcu utrwala makijaż. Wybór tego kosmetyku nie powinien więc być przypadkowy. Od niego bowiem zależy efekt finalny makijażu, a także jego trwałość. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku należy wziąć zarówno efekt, na jakiego uzyskaniu ci zależy, jak i specyfikę twojej skóry, jej ewentualne niedoskonałości, szczególne potrzeby. Puder matujący to podstawa, nie każda kobieta będzie jednak zadowolona np. z pudru rozświetlającego. Nie mniej ważna jest także forma pudru. Do wyboru masz zarówno puder sypki, w kulkach, sprasowany, mineralny.

Odpowiednio dobrany puder może rozjaśnić lub rozświetlić skórę. Niektóre pudry mogą dawać także efekty lekko brązujący. Puder można wykorzystać również do konturowania twarzy. Niektóre kobiety chętnie wykorzystują go także przy makijażu ust czy oczu. Ważne jest jednak przede wszystkim znalezienie takiego produktu, który spełni pokładane w nim nadzieje.

Puder sypki a puder w kulkach – czym się różnią?

Puder sypki i ten w kulkach to jedne z najpopularniejszych kosmetyków tego typu. Różnią się one między sobą nie tylko formułą, ale i sposobem nakładania, jak i efektem, który z ich pomocą można uzyskać. Warto z tych różnic zdawać sobie sprawę:

  • puder sypki to kosmetyk, który idealnie nadaje się do wykończenia makijażu, ponieważ w znaczący sposób przedłuża jego trwałość; niestety jego formuła zniechęca wiele kobiet do jego aplikacji, nie każda radzi sobie bowiem z odpowiednim nałożeniem pudru na twarz tak, aby uzyskać zamierzony efekt; do aplikacji pudru sypkiego najbardziej nadaje się gruby pędzel, który pozwala świetnie rozprowadzić kosmetyk w tej sproszkowanej formie. Przede wszystkim chodzi o to, by nie stworzyć efektu maski, który zamiast podkreślać urodę, podkreślać będzie nieudany makijaż. Świetnym rozwiązaniem będzie puder transparentny, który nie ma właściwości kryjących, natomiast świetnie utrwala make-up, dodając całości bardzo naturalnego efektu.
  • puder w kulkach często występuje w kilku wersjach kolorystycznych, od połączenia bieli, brązu i złota, po mocniejsze odcienie fioletu i różu. Te pierwsze dają efekt pudru brakującego i można wykorzystać je do modelowania twarzy. Te drugie z kolei pełnią funkcję delikatnego różu. Można także spotkać zestawy z przewagą perłowych kulek o właściwościach rozświetlających. Te ostatnie cenią sobie m.in. kobiety z cerą z widocznymi niedoskonałościami, które są mniej widoczne dzięki zdolności pudru do odbijania światła. Puder tego typu można stosować na całej twarzy lub wybranych częściach jako rozświetlacz, bronzer, róż czy kosmetyk do konturowania.

Kiedy stosować puder sypki a kiedy w kulkach?

Zanim zdecydujesz się na zakup pudru sypkiego lub tego w kulkach, przede wszystkim zapoznaj się z różnicami i podobieństwami między pudrami. Obecnie wybór pudru jest naprawdę bardzo duży każdy z typów występuje w wielu wersjach o określonych właściwościach, natomiast na początek musisz wybrać, wśród jakiego typu pudrów będziesz poszukiwała swojego faworyta. Między pudrem sypkim a tym w kulkach najistotniejsze różnice dotyczą formuły kosmetyku, jak i efektu, który z jednym i drugim produktem można uzyskać.

Puder sypki nadaje się przede wszystkim do utrwalenia makijażu. Pomaga szybko i efektywnie uzyskać matowe wykończenie. Do zestawu z reguły dołączony jest specjalny puszek. Zamiast niego można stosować także duży puszysty pędzel. Stosowanie kolorowego pudru matującego wymaga nieco wprawy, dlatego na początek można zacząć od pudru transparentnego, np. ryżowego. Dobrze dobrany puder sprawi, że skóra będzie wygląda na zdrowszą, młodszą, a sam makijaż będzie bardzo naturalny. Sięga się po niego także wykonując haking, a więc makijażu z użyciem dużych ilości sypkiego, transparentnego pudru. Na koniec taki puder wprasowuje się w skórę z pomocą puszku czy lekko zwilżonej gąbki.

Puder w kulkach, to nieco inna wersja pudru prasowanego. To mocno skoncentrowana wersja sypkiego pudru. Najbardziej nadaje się do wykonywania delikatnych poprawek w makijażu w ciągu dnia. Rzadziej nakłada się do na całą twarz, szczególnie jeśli ma właściwości rozświetlające. Puder w kulkach nakłada się przede wszystkim pędzlem. Możesz stosować kosmetyk do wyrównywania kolorytu skóry, jej delikatnego (lub mocniejszego) rozświetlenia czy też ukrycia zaczerwienień. Bardzo uważnie jednak trzeba wybierać kolor kulek, aby odpowiadał on efektowi, jaki chcesz osiągnąć.