Astma oskrzelowa jest chorobą zapalną, która rozwija się na skutek infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. U niektórych osób za jej powstanie nie odpowiadają żadne chorobotwórcze drobnoustroje, a stres. Schorzeniu towarzyszą świsty podczas oddychania, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i obrzęk błony śluzowej. Leczenie astmy oskrzelowej polega na łagodzeniu objawów. Stosuje się głównie leki przeciwalergiczne i o działaniu przeciwzapalnym, wśród których znajduje się także Pulmicort. Jest to preparat wziewny, który przyjmuje się długotrwale. Zmniejsza on obrzęki, łagodzi podrażnienia górnych dróg oddechowych.
Co warto wiedzieć o leku Pulmicort?
Pulmicort jest lekiem mającym w składzie budezonid, czyli syntetyczny kortykosteroid, który skutecznie niweluje stany zapalne. Ma on postać zawiesiny przeznaczonej do nebulizacji. Wskazaniem do jego stosowania jest astma oskrzelowa, której towarzyszy stan zapalny. Pulmicort działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Łagodzi on podrażnienia, w pewnym stopniu cofa powstałe zmiany anatomiczne w ścianie oskrzeli. Jest to lek o działaniu przeciwalergicznym, który niweluje objawy alergii i jednocześnie hamuje reakcje alergiczne. Zapobiega nasileniu się symptomów chorobowych. Pulmicort nie jest lekiem przeznaczonym do stosowania doraźnego, bo jego działanie można odczuć dopiero po upływie kilkudziesięciu godzin. Zwykle występuje w ciągu dwudziestu czterech godzin. Wskazaniem do przyjmowania preparatu jest chroniczna astma oskrzelowa, służy on do długotrwałego leczenia. Pełne działanie Pulmicortu obserwuje się u pacjentów po kilku tygodnaich nieprzerwanego stosowania. Za pomocą preparatu można zniwelować proces zapalny toczący się w układzie oddechowym. Wskazaniem do jego stosowania jest nie tylko astma oskrzelowa, przepisuje się go także pacjentom z zespołem krupu i przy zaostrzonej przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.
Ostrzeżenia i działania niepożądane przy stosowaniu leku Pulmicort
Jest wiele przeciwwskazań do stosowania leku Pulmicortu i możliwych skutków ubocznych. Czasem konieczne staje się przeprowadzenie różnych badań kontrolnych, aby je wykluczyć. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z gruźlicą płuc, grzybiczym lub wirusowym zakażeniem dróg oddechowych, ciężkim zaburzeniem czynności wątroby. Pulmicortu nie można podawać z niektórymi lekami, dlatego trzeba poinformować lekarza o wszystkich zażywanych medykamentach. Pod ścisłym nadzorem lekarza musi zostać przeprowadzona zmiana leczenia z doustnych glikokortykosteroidów na preparaty wziewne, bo istnieje spore ryzyko wystąpienia niewydolności kory nadnerczy. Przeciwwskazaniami do stosowania Pulmicortu są nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu oraz ostry napad duszności. Pulmicort wywołuje u niektórych pacjentów różne działania niepożądane, najczęściej zgłaszanymi są: zakażenia grzybicze jamy ustnej, podrażnienie i ból gardła, kaszel, chrypka, bezgłos, zapalenie płuc. Rzadziej rozwija się astma, pojawia nieostre widzenie i drżenie mięśni. Zdarzają się również: skurcze, depresja, uczucie niepokoju.
Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help