Reach truck – wózki widłowe wysokiego składowania

reach-truck

Wózki typu reach truck idealnie sprawdzą się podczas pracy w magazynach z dużą ilością towaru, gdzie wymagana jest duża szybkość i efektywność. Stworzone zostały do unoszeniem ładunków na duże wysokości, nawet do 13-14 metrów, a ich udźwig wynosi do 2,5 tony. Gdzie najlepiej sprawdzą się tego typu wózki i co je wyróżnia? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w tym artykule.

Reach truck – gdzie się przyda?

Wózki widłowe wysokiego składowania typu reach truck sprawdzą się we wszelkiego typu magazynach podczas pracy o dużym natężeniu, gdzie towar musi być transportowany na wysokości. Wózki te mogą podnosić na wysokość 13-14 metrów, a ich udźwig waha się w przedziale od 1,4 tony do 2,5 tony.

Te wózki magazynowe można dopasować do warunków, w jakich będą wykorzystywane. Producenci oferują np. wersję wózka transportowego przystosowanego do pracy w chłodniach w temperaturze do -35 stopni Celsjusza lub wózki dostosowane do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Na specjalne życzenie można również wyprodukować wózki magazynowe przeznaczone do innych specjalnych celów.

Cechy wózków typu reach truck

wozki-wysokiego-skladowania

Wózki reach truck mają większą niż w przypadku wózków czołowych maksymalną wysokość unoszenia ładunków. Za prędkość jazdy, dynamikę pracy i moc przy dużych obciążeniach odpowiada ekologiczny system napędowy oparty w 100% na silnikach prądu zmiennego (AC), które nie wymagają konserwacji oraz zapewniają trwałość i długi okres eksploatacji. Prędkość jazdy bez ładunku wynosi zazwyczaj do kilkunastu kilometrów na godzinę. Prędkość ta jest niższa, gdy wózek jest załadowany – szczegółowe informacje znajdują się w specyfikacji technicznej pojazdu podanej przez producenta.

Jak wygląda budowa wózków widłowych reach truck? Mają one charakterystyczną, zwartą konstrukcję, dzięki czemu mogą pracować w węższych korytarzach niż wózki czołowe. Karetka wideł (płyta czołowa zamocowana na maszcie, do której dodatkowo montuje się widły i kratę ochronną) i maszt umieszczone są prostopadle do kabiny operatora. Niewielki promień skrętu ułatwia manewrowanie pojazdem, a solidna osłona dachu gwarantuje bezpieczeństwo pracy.

Te wszystkie cechy sprawiają, że wózki widłowe wysokiego składowania to urządzenia chętnie wybierane do obsługi wysokich regałów w magazynach o niewielkiej powierzchni roboczej.

Dodatkowe funkcje wózków reach truck

Wózki widłowe reach truck mogą posiadać wiele dodatkowych funkcjonalności ułatwiających użytkowanie. To między innymi:

  • automatyczne zmniejszenie prędkości jazdy w trakcie pokonywania zakrętów,
  • regulacja fotela,
  • ostrzeżenia serwisowe,
  • różne tryby sterowania,
  • ogrzewanie kabiny,
  • odzyskiwanie energii elektrycznej podczas hamowania,
  • programowalne parametry (maksymalna wysokość podnoszenia, prędkość jazdy)
  • blokada dostępu przy pomocy PIN lub karty magnetycznej.

Serwisowanie i cena wózków typu reach truck

Wszystkie modele wózków reach truck są bardzo ekonomiczne w serwisowaniu ze względu na zastosowanie podzespołów, które nie wymagają poważnych ingerencji, oraz długie okresy między przeglądami. Choć cena nowego sprzętu jest dość wysoka (w zależności od dostępnych funkcji i parametrów zwykle trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych), do zakupu zachęcić mogą niskie koszty eksploatacji. Profesjonalni dealerzy wózków różnych producentów oferują dobrej jakości wózki używane w przystępnych cenach, co zdecydowanie ułatwia przedsiębiorcom inwestowanie w rozwój biznesu. Część firm decyduje się także na wynajem wózków widłowych, co jest opłacalne, gdy prace trwają tylko przez określony, krótki czas.

Czy wózki wysokiego składowania nadają się do pracy na zewnątrz?

Zdecydowanie tak! Choć zazwyczaj wózki widłowe reach truck wykorzystuje się w magazynach, dobrze sprawdzą się także w transporcie na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki czemu w magazynie wystarczy posiadać jeden wózek, który sprawdzi się zarówno podczas pobierania, składowania i wydawania towarów, wraz z załadunkiem do dalszej wysyłki. Należy pamiętać, że wózki widłowe wysokiego składowania powinny poruszać się po utwardzonych, prostych nawierzchniach.

Wózki podnośnikowe reach truck do regałów double-deep

reach-truck-manitou

Profesjonalne magazynowanie towarów wiąże się ze stosowaniem różnych rozwiązań, dlatego na rynku dostępny jest wachlarz regałów i półek, dostosowanych do specyficznych potrzeb. Wózki widłowe wysokiego składowania do regałów double-deep to wygodne i na razie rzadko stosowane w Polsce rozwiązanie, jednak znacząco zwiększające komfort pracy. Ten sprzęt charakteryzuje się wysuwanym masztem z widłami teleskopowymi. Taka budowa pozwala sięgnąć na głębokość dwóch palet w regałach lub składowaniu blokowym. To z kolei pozwala na zredukowanie liczby korytarzy roboczych oraz lepsze wykorzystanie powierzchni w magazynie.

Udźwig wózków wysokiego składowania typu double-deep jest nieco mniejszy w porównaniu z modelami standardowymi ze względu na zmianę położenia wypadkowego środka ciężkości. Innym rodzajem wózków reach truck, który sięga na głębokość dwóch palet, są wózki nożycowe. Posiadają maszt wyposażony w specjalny pantograf.

Wózki wysokiego składowania reach truck – podsumowanie

Wózki reach truck to podstawowe narzędzie pracy w magazynach wysokiego składowania oraz tam, gdzie stawia się na efektywność działania. Nadają się do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz magazynu. Dobranie odpowiedniego sprzętu usprawnia pracę i zmniejsza koszty obsługi, dlatego warto zainwestować w maszyny wysokiej klasy, które będą wydajne, bezpieczne i trwałe.