W dobie pandemii koronawirusa wszyscy wykorzystujemy na większą skalę różnego typu rękawiczki. Najbardziej popularne będą rękawice lateksowe i nitrylowe. Czym jednak będą się charakteryzowały i które z nich będą w przeważającym stopniu praktyczniejsze? Posiadają różne cechy i warto wiedzieć, które z nich wykorzystać, aby na przykład nie dostać uczulenia.
Po co nam codziennie rękawice lateksowe?
Przed wybuchem pandemii mogliśmy zauważyć na pewno w każdym punkcie medycznym albo w szpitalu lekarzy, którzy stosowali rękawiczki jednorazowe. Skutecznie chronią przed bakteriami i wirusami, ale także będą stanowiły barierę ochronną dla skóry. Niejednokrotnie też można spotkać takie rękawiczki u osób, które zajmują się ogrodnictwem. Są po prostu wygodne i niezbyt kosztowne. Pandemia koronawirusa zmieniła jednak wszystko. Obecnie dwa razy zastanowimy się, zanim wyjdziemy z domu, bo musimy pamiętać, czy mamy ze sobą środek dezynfekcyjny i właśnie rękawice lateksowe lub inne, które będziemy zakładali w sklepie lub odwiedzając jakiś urząd. Wszędzie tam, gdzie dotykamy poręczy, tam przecież może znajdować się groźna bakteria lub wirus. Tak naprawdę aktualnie wszyscy musimy je mieć ze sobą. Zawsze warto je mieć w torebce albo w samochodzie. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się okazać konieczne. Tak jak przecież momentalnie musimy założyć maseczkę, gdy mamy kontrolę drogową, tak samo niespodziewanie będziemy musieli skorzystać z jakiegoś punktu handlowego, a więc jednorazowe rękawiczki muszą być stale na naszym wyposażeniu.
Czy rękawice lateksowe zawsze będą lepsze od nitrylowych?
Jak zwykle w przypadku takich produktów ochronnych najważniejsza będzie wygoda i praktyczność. Jeśli decydujemy się na rękawice lateksowe, to mamy pewność trwałości. Są jednak produkowane z naturalnego kauczuku, więc u niektórych osób mogą generować uczulenie. Należy, więc zachować ostrożność i natychmiast je zdjąć, jeśli wystąpi:
- swędzenie skóry,
- kichanie,
- duszności,
- łzawienie oczu.
Pamiętajmy również o tym, że objawy uczulenia mogą wystąpić zarówno w trakcie eksploatacji, ale nawet wtedy będzie, gdy już minęły 2 dni po kontakcie z lateksem. Alergicy muszą, więc zachować czujność. Na szczęście do dyspozycji mamy również jednorazowe rękawiczki nitrylowe. Jest to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy mamy wspomniane uczulenie na lateks. Takie rękawiczki także są zrobione z kauczuku, ale jest to materiał syntetyczny. Nie będą, więc występowały u alergików objawy uczulenia. Minusem jednak jest to, że w porównaniu do lateksowych, będą mniej wytrzymałe. Z drugiej strony są o wiele przyjemniejsze, jeśli chodzi o użytkowanie. Jak widzimy, obydwa rodzaje rękawic mogą się przydać w tych trudnych czasach, ale alergicy muszą zachować czujność.
Jeżeli więc masz stwierdzoną alergię na:
- pyłki traw,
- pyłki brzozy,
- zboża,
- ambrozję,
- bylicę.
na wszelki wypadek lepiej jest nie wykorzystywać produktów wykonanych z lateksu. Lepiej nie ryzykować.