Skąd się biorą i jak zwalczyć zaparcia u niemowlaka?

Zatwardzenie u dzieci to powszechny i nieprzyjemny problem. Nie wolno go bagatelizować, ponieważ może prowadzić do głębszych problemów zdrowotnych. Aby skutecznie sobie z nim poradzić i wyeliminować tę przykrą dolegliwość u maluszka, warto poznać jej przyczynę.

Objawy zaparcia u niemowlaka

Układ pokarmowy niemowlęcia rozwija się jeszcze wiele lat po jego narodzinach. Młody organizm wymaga więc szczególnej troski i dbałości o to, aby mógł prawidłowo dojrzewać. Nie należy więc bagatelizować dolegliwości ze strony układu pokarmowego dziecka, by nie narazić go na rozwój chorób w przyszłości.

Zaparcia u niemowlaka są dolegliwością, która polega na niewystarczającej ilości wypróżnień u dziecka lub oddawanie stolców z nadmiernym wysiłkiem. Mamy często martwią się i mają wątpliwości, czy ich maluszek wypróżnia się odpowiednio często. Odpowiednia, szybka diagnoza może być utrudniona, ponieważ pociecha nie jest w stanie przekazać nam, czy odczuwa ból i co jej doskwiera. Aby to ocenić, należy obserwować ilość wypróżnień, konsystencję stolca i zachowanie niemowlaka. Niepokojące sygnały to:

– oddawanie stolca rzadziej niż raz na 2 dni,

– duży wysiłek podczas wypróżniania,

– ubita i twarda konsystencja stolca.

Niemowlę często sygnalizuje problemy z wypróżnianiem za pomocą płaczu. Mogą pojawić się także objawy takie jak pogorszenie samopoczucia, zahamowanie apetytu, a nawet spowolnienie wzrostu czy przyrostu wagi.

Jeśli nasza pociecha podczas wypróżniania krzyczy, płacze, komunikuje ból, a jej brzuszek staje się twardszy i wzdęty – to znak, że możemy mieć do czynienia z zatwardzeniem.

Zaparcia u niemowlaka – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn zaparć u niemowlęcia. Najpowszechniejsze z nich to:

– alergie pokarmowe,

– zaburzenia mikroflory bakteryjnej jelit,

– źle zbilansowana dieta,

– niektóre choroby (np. niedoczynność tarczycy, mukowiscydoza czy choroba Hirschsprunga),

– przyjmowanie niektórych leków.

Bardzo częstym czynnikiem wywołującym zatwardzenie u dzieci jest niewłaściwie zbilansowana dieta. Mamy karmiące maluszka naturalnym mlekiem powinny zwrócić uwagę na zawartość błonnika w diecie. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z mlekiem modyfikowanym – należy sprawdzić, czy jest ono przygotowywane zgodnie z instrukcją (odpowiednia proporcja proszku w stosunku do wody).

W przypadku starszych niemowląt powinniśmy rozważyć zwiększenie ilości płynów – szczególnie wody, która poprawia pracę jelit.

Leczenie zaparcia u niemowlaka

Zatwardzenie u dzieci powinno być leczone w porozumieniu z lekarzem pediatrą. Jeśli stan zaparcia utrzymuje się przez kilka dni, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą, który zaleci odpowiednie działania. Przykładowe środki w leczeniu zaparć u dzieci to:

– czopki glicerynowe dla niemowląt,

– saszetki rozpuszczalne w mleku,

– syropy i napoje na zaparcia dla niemowląt.

Aby zmniejszyć dyskomfort niemowlaka, warto pomocniczo wykonać delikatny masaż brzuszka. Masaż wykonuje się subtelnymi, okrężnymi ruchami – zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ma on na celu rozluźnienie mięśni i przyniesienie ulgi maluszkowi.