Ślub w plenerze – o czym trzeba pamiętać?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się śluby w plenerze organizowane w różnych miejscach, często w otoczeniu natury. Warto zatem dowiedzieć się jakie są zalety takiego rozwiązania, a także kiedy najlepiej się na nie zdecydować. Śluby w plenerze wymagają dobrej logistyki i dokładnego planowania, jednak efekt zdecydowanie wart jest całego trudu. Jeśli zastanawiasz się nad organizacją ślubu w plenerze, sprawdź co musisz wiedzieć!

Zalety ślubu w plenerze

Ślub w plenerze to z całą pewnością pomysł, który dla wielu narzeczonych stanowi niezwykle atrakcyjną opcję. Uroczystość na świeżym powietrzu i w otoczeniu natury, jest rozwiązaniem o nowoczesnym i niezwykle oryginalnym charakterze. Możliwość przebywania na łonie natury podczas ceremonii będzie ogromną atrakcją zarówno dla gości weselnych, jak i dla samej pary młodej. Duża przestrzeń i świeże powietrze pozwolą zachować swobodny charakter uroczystości, co idealnie będzie pasować do uroczystości w stylu boho. Nie sposób tutaj nie wspomnieć również o tym, że śluby w plenerze stanowią świetną bazę dla fotografa ślubnego. Niezwykłe krajobrazy towarzyszące uroczystości będą idealnym tłem do zdjęć z ceremonii zaślubin, które będą piękną pamiątką z tego wyjątkowego dnia w przyszłości.

Kiedy zdecydować się na ślub w plenerze?

Przede wszystkim podczas podejmowania decyzji o specyfice swojego przyjęcia weselnego warto zwrócić szczególną uwagę na indywidualne preferencje oraz gust. Jeśli przyszła para młoda pragnie uroczystości na łonie natury, to jest to doskonały powód, aby ją zorganizować. Jednak w tym przypadku warto także zwrócić uwagę na rodzaj zawieranego ślubu. W obecnych czasach śluby cywilne bardzo często są organizowane w innych miejscach niż urzędy i nie stanowi to żadnego kłopotu. Jednak pewne problemy mogą się pojawić w przypadku chęci zorganizowania ślubu kościelnego – nie zawsze jest możliwe ze względu na konieczność otrzymania stosownego pozwolenia.

Kolejnym istotnym aspektem aranżowania ślubu w plenerze jest wybór odpowiedniej daty, na co może mieć bezpośredni wpływ także pogoda. Dlatego najczęściej takie wesela odbywają się od późnej wiosny do wczesnej jesieni, gdy występujące warunki atmosferyczne są najczęściej najkorzystniejsze. Niepewna pogoda podczas chłodnych miesięcy w roku z pewnością utrudni zorganizowanie uroczystości na świeżym powietrzu.

Niezbędne warunki

W przypadku organizowania ślubu cywilnego w plenerze na początku należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, by złożyć wniosek o ślub w plenerze wraz z ustaleniem jego daty. Należy także wnieść wszystkie niezbędne opłaty, a w tym opłatę dodatkową. Podczas ślubu powinna być zachowana uroczysta forma tego ważnego wydarzenia. Należy również zagwarantować pełne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ceremonii.

Jak już wspomniano, możliwość zorganizowania ślubu kościelnego w plenerze zależna jest od uzyskania zgody Kościoła. Dlatego też warto uzgodnić tę kwestię z księdzem dużo wcześniej, ponieważ wydanie tejże zgody może się przedłużać.

Oprócz tego, śluby w plenerze wymagają odpowiednio przygotowanego miejsca, z czym wiąże się również zgromadzenie wszystkich niezbędnych przedmiotów wyposażenia. Wśród nich wymienia się przede wszystkim miejsce dla urzędnika, stolik do podpisania aktu, ale także miejsca dla młodych, ich gości oraz odpowiednie nagłośnienie i oświetlenie, jeśli jest w danym momencie niezbędne. Podczas organizacji ślubu w plenerze warto zwrócić szczególną uwagę na taki aspekt jak pogoda. Co prawda nie da się jej zupełnie przewidzieć, dlatego też trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.

Pomoc konsultanta ślubnego

Podczas organizacji ślubu w plenerze możliwe jest także skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanego konsultanta ślubnego, co z całą pewnością ma szereg zalet. Wśród głównych korzyści współpracy z konsultantem ślubnym można wymienić przede wszystkim sporą oszczędność czasu, a także zredukowanie poziomu stresu, który występuje przed tak ważnym wydarzeniem w życiu, jak ślub. Konsultant ślubny będzie dbał o realizację wszystkich zadań znajdujących się w harmonogramie ślubnym, a także dopilnuje zachowania wcześniej ustalonego budżetu. Osoby pracujące przy organizacji wesel bardzo często znają najlepsze miejsca do organizacji ślubów w plenerze, dlatego podjęcie z nimi współpracy na pewno będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Wesela organizowane przez wyspecjalizowanych konsultantów mają nowoczesny charakter oraz podążają za najnowszymi trendami. Dzięki temu ma się pewność, że wszystko jest doskonale dopracowane i dopięte na ostatni guzik.