Śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych – zastosowanie

sruby-i-nakretki-do-polaczen-kolnierzowych-1920x788

Połączenia kołnierzowe są jednymi z najczęstszych połączeń stosowanych w różnego rodzaju instalacjach przemysłowych.

To jedne z najbardziej charakterystycznych połączeń rozłącznych rur. Warto zwrócić uwagę, że charakteryzują się m.in. doskonałą szczelnością stąd też są chętnie wykorzystywane np. w hydraulice.

Ten typ połączenia swoją nazwę zaczerpnął od tego, że rury, które zakończone są współosiowymi kołnierzami, znajdującymi się po przeciwległych stronach, są łączone dzięki użyciu przynajmniej czterech śrub. Dzięki zastosowaniu uszczelki pomiędzy śrubami, takie połączenie staje się jeszcze szczelniejsze. Jeśli w połączeniu nie zastosowano takiej uszczelki, wówczas mamy do czynienia z połączeniem kołnierzowym bezuszczelkowym.

Jak dobrać śruby i nakrętki do takiego połączenia?

Śruby i nakrętki, które można wykorzystać do połączeń kołnierzowych nie są określone kompleksową normą, regulującą zarówno ich kształt jak też materiał, z jakiego powinny zostać wykonane. Nie mniej jednak warto wspomnieć tu o normie DIN 2509 i DIN 2510, które odnoszą się ogólnie do wymiarów nakrętek oraz śrub. Każdy producent w procesie produkcyjnym tych elementów złącznych uwzględnia przede wszystkim ich przeznaczenie, a także środowisko i warunki w jakim będą eksploatowane. Warto wspomnieć o polskich normach połączeń kołnierzowych, gdzie kształt śruby jest opisany przez normę PN/H-74301, wymagania co do materiału są określone w normie PN/H-74302, a ich właściwości w PN/H-74303.

Z jakiego materiału produkuje się śruby do tego typu połączeń?

Do produkcji śrub i nakrętek wykorzystywanych w połączeniach kołnierzowych stosuje się przede wszystkim stal węglową C35E i C45E. Można użyć również stali łatwej w obróbce cieplnej np. 42CrMo4, jak również tzw. stali stopowej, która idealnie nadaje się do wysokich temperatur.

Firma Elgo – producent śrub

Firma ELGO obecnie ma swoją siedzibę w Mazańcowicach k. Bielska-Białej. Dzięki przeniesieniu do większego budynku, powiększając znacząco swoje przestrzenie biurowe oraz magazynowe (magazyn wysokiego składowania) i tym samym inwestując w swój dalszy rozwój.