Układ centralnego smarowania – czym jest i za co odpowiada?

Każdy układ centralnego smarowania składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów. Zapewniają one automatyzację i gwarantują dokładność w dozowaniu substancji. Co jeszcze trzeba na ten temat wiedzieć? Za co dokładnie odpowiadają układy centralnego smarowania maszyn?

Dlaczego smarowanie jest takie ważne?

Smarowanie to czynność, która w dużej mierze wpływa na sprawne działanie całej maszyny. Etap ten skutecznie zmniejsza szkodliwe tarcie, które zachodzi między poszczególnymi elementami. Układ centralnego smarowania odpowiada właśnie za doprowadzanie do części smaru.

Smarowanie ma za zadanie chronić wspomniane elementy poprzez ograniczenie niebezpieczeństwa ich tarcia. Czynność ta odbywa się na skutek doprowadzania smaru w punkty styku współpracujących ze sobą części maszyn. Omawiana substancja trafia do konstrukcyjnych węzłów tarcia. Smar wpływa na ograniczenie strat mocy i zapewnia mniejsze zużycie cieplne. Powoduje większą niezawodność urządzeń.

Jak działa układ centralnego smarowania?

Okazuje się, że zasada działania centralnego układu smarowania wcale nie jest trudna. Chociaż trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każda maszyna działa nieco inaczej. Podstawy pozostają jednak takie same. Mowa tutaj o pompach, które tłoczą smar do połączonej z układem instalacji.

Odpowiednio zaprojektowany układ centralnego smarowania zapewnia właściwe warunki pracy. To wpływa oczywiście na obniżenie kosztów eksploatacji maszyn. Nie ma tutaj ryzyka przesmarowania układu.

Klasyczny układ centralnego smarowania jest zasilany pompą np. pneumatyczną czy elektryczną. Jednak różne typy maszyn wymagają stosowania nieco innych typów układów centralnego smarowania. Wyróżnia się w tym przypadku m.in. układy liniowe, impulsowe, progresywne, obiegowe czy natryskowe.

Bardzo istotnym elementem większości układów jest rozdzielacz, który reguluje dawkę smaru. Ważna jest oczywiście także pompa odpowiadająca za pompowanie substancji smarnej.