Wszystko co warto wiedzieć o witaminie B5

Witamina B5, nazywana inaczej kwasem pantotenowym, pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Każdy z nas powinien dbać o prawidłowy jej poziom, ponieważ niedobór może spowodować wiele uciążliwych konsekwencji zdrowotnych. Warto zatem poznać kilka podstawowych informacji na temat tej witaminy.

Kwas pantotenowy – jakie ma właściwości?

Witamina B5 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Wpływa ona na bardzo wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Przede wszystkim jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Kwas pantotenowy wykazuje również bardzo ważne właściwości dla naszej odporności, ponieważ bierze udział w produkowaniu przeciwciał. Dzięki temu nasz organizm lepiej radzi sobie z wszelkimi infekcjami – zarówno bakteryjnymi, jak i wirusowymi. Witamina B5 jest bardzo ważna również dlatego, że cechuje się ona swoim działaniem przeciwstarzeniowym. Dzięki prawidłowemu poziomowi tej witaminy w naszym organizmie, zdecydowanie później zauważymy na naszej twarzy zmarszczki, a na głowie siwe włosy. Kwas pantotenowy powoduje również, że wszelkie rany na naszej skórze goją się dużo szybciej.

Gdzie znaleźć witaminę B5?

Witaminę B5 dostarczamy do naszego organizmu poprzez pożywienie. Zazwyczaj jest to wystarczający sposób, a tylko nieliczni cierpią na niedobór kwasu pantotenowego. Witaminę B5 znajdziemy przede wszystkim w mięsie kurczaka, tłustych rybach, ale także produktach pełnoziarnistych. Pewna ilość tej witaminy znajduje się także w jajkach oraz mleku. Pamiętajmy jednak, że kwas pantotenowy jest bardzo wrażliwy na działanie wysokich temperatur, a więc promienie słoneczne czy gotowanie może doprowadzić do zniszczenia tej witaminy, a przez to nasz organizm nie odczuje jej dobroczynnych właściwości.

Suplementacja witaminy B5 – czy jest konieczna?

Zazwyczaj większość osób nie ma problemów z niedoborem witaminy B5. Najczęściej ewentualny niedobór pojawia się u osób, które intensywnie uprawiają sport, a także u osób starszych. Objawy niedoboru to skurcze mięśni, ból kości oraz wypadanie włosów, a nawet łysienie. Osobom z niedoborem witaminy B5 doskwierają dolegliwości skórne, takie jak na przykład suchość skóry oraz jej pękanie, szczególnie w kącikach ust, a także oczu. W takiej sytuacji warto pomyśleć o suplementacji witaminy B5. W aptekach dostępnych jest wiele środków, które zakupić możemy bez recepty. Najpierw jednak udajmy się na badania, a następnie skonsultujmy swoje wyniki z lekarzem lub farmaceutą.