Wymień samochód na nowszy w 5 prostych krokach

Pandemia to okres, kiedy wielu z nas podejmuje się znaczących zmian – jedni remontują i odnawiają mieszkania, inni nabywają nowych umiejętności, a sporo z nas decyduje się na wymianę samochodu na inny. Nie dziwi więc, że ceny samochodów używanych poszły wyraźnie w górę, łatwiej jest również znaleźć klienta. Jak wykorzystać ten czas i sprzedać swój dotychczasowy pojazd?

1. Przygotuj dotychczasowy samochód do sprzedaży

Przede wszystkim, chcąc wymienić samochód na nowy, musisz pozbyć się dotychczasowego – oczywiście go sprzedając. By zwiększyć swoje szanse na zdobycie klienta zainteresowanego Twoim pojazdem i gotowego zapłacić godziwe pieniądze, musisz zadbać o jego odpowiednią prezencję. Zanim więc zdecydujesz się pokazywać samochód potencjalnym kupcom, upewnij się, że wygląda on naprawdę atrakcyjnie. Być może przyda mu się polerka i woskowanie? Poprawa niewielkich niedociągnięć lakierniczych? Pranie tapicerki? Warto także odwiedzić mechanika i zlecić naprawę drobniejszych usterek, które, choć nie są groźne, to mogą skutecznie zniechęcić klienta.

2. Wystaw auto na sprzedaż

Jeśli samochód jest już w stanie, który powoli Ci na jego szybkie sprzedanie, to warto zacząć zabiegać o zainteresowanie klientów. Najłatwiej będzie wystawić go do sprzedaży w internecie – zrób dobre zdjęcia (postaraj się), znajdź portal zawierający ogłoszenia samochodowe i dodaj Twoją ofertę w odpowiedniej kategorii. Być może warto dopłacić kilka złotych do ogłoszenia promowanego, prawdopodobnie pozwoli Ci to jeszcze szybciej znaleźć zainteresowanego. Dokładnie go opisz, podaj dane kontaktowe i lokalizację. Równocześnie możesz przykleić na niego kartkę z informacją, że jest na sprzedaż – może zainteresuje się nim jedna z przejeżdżających osób.

3. Przygotuj dokumenty do sprzedaży

Jeśli wiesz, że kupujący jest zdecydowany przyjechać, by zobaczyć samochód, to nie trać czasu. Przygotuj niezbędne dokumenty – dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, ubezpieczenie OC, a także historię serwisową. Warto również zawczasu wydrukować umowę kupna-sprzedaży, a nawet wypełnić swoją część. Dzięki temu od razu po podjęciu decyzji o zakupie klient będzie mógł ją sfinalizować, podpisując umowę.

4. Zgłoś sprzedaż pojazdu

Choć może to zrobić kupujący, to aby uniknąć problemów, najlepiej zadbać o to osobiście. Samochód wyrejestrować możesz także przez internet, nie zajmie to zbyt wiele czasu, a da Ci pewność, że jego dalsza historia (w tym wypadki czy mandaty) nie będzie obciążała już Twojego konta. Nie zapomnij także o zgłoszenia faktu sprzedaży ubezpieczycielowi – dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji w przyszłości.

5. Zacznij szukać nowego auta

To najlepszy moment na poszukiwania. Mając wolną głowę i gotówkę w ręku, możesz skutecznie szukać nowego samochodu. Być może pojawi się jakaś okazja, z której dzięki posiadaniu łatwo dostępnych pieniędzy, będziesz mógł skorzystać. Jeśli natomiast podoba Ci się jakiś egzemplarz, to wykorzystując argument, że możesz zapłacić teraz „od ręki” uda Ci się wynegocjować nieco niższą cenę albo coś gratis (np. drugi komplet kół). Możliwości jest wiele i warto w pełni wykorzystać przewagi, jakie daje Ci gotówka. Najlepsze oferty – nie tylko z okolicy – znajdziesz w serwisach internetowych zawierających ogłoszenia samochodowe. Łatwo dopasujesz filtry do swoich potrzeb i skupisz się na najlepszych propozycjach.