
Zajęcia plastyczne dla dzieci – dlaczego są ważne?
Zajęcia plastyczne są częścią harmonijnego rozwoju dziecka. Pobudzają kreatywność, pozwalają na samorealizację i pokazują nowe aktywności, dzięki którym dziecko zdobywa cenna wiedzę o otaczającym świecie w przystępny sposób. Poznaje także różne materiały plastyczne i uczy się różnych form takich jak: malowanie, rysowanie, modelowanie czy lepienie. Dzięki temu dziecko zdobywa umiejętności wyrażania siebie, swoich emocji. Tworząc najróżniejsze prace plastyczne rozwija także zdolności manualne, a wszystko to odbywa się poprzez doskonałą zabawę. Zajęcia plastyczne to także rozwijanie zdolności manualnych, co z pewnością zaowocuje w późniejszym czasie. To świetne przygotowanie małych rączek do dalszych etapów, a w przyszłości do pisania. Warto pamiętać, że dla malucha to przede wszystkim świetna zabawa, która rozwija wyobraźnię.
Warsztaty plastyczne – rozwiń dziecięcą kreatywność
Udział w zajęciach plastycznych pomoże także dzieciom, które są nieśmiałe. Zabawy ze sztuką mogą pomóc im wyrazić siebie i zyskać większą pewność i przełamać bariery. Na początku drogi ważna jest różnorodność i pokazanie dziecku różnych form sztuki. Mali artyści z pewnością z chęcią skorzystają z możliwości dobrej zabawy przy użyciu masy solnej czy masy papierowej. Wystarczy ciekawy pomysł na zabawę, odrobina inspiracji, a dziecko z chęcią przyłączy się do aktywności.
Zajęcia plastyczne – dla kogo?
Wielu rodziców zastanawia się w jakim wieku warto zapisać maluchy na dodatkowe zajęcia plastyczne dla dzieci. Zajęcia odbywają się już z udziałem najmłodszych, nawet rocznych dzieci. Takie zajęcia służą zapoznaniu się ze sztuką i są formą sensoplastyki. Jeżeli chodzi o zajęcia przeznaczone dla dzieci starszych, to spokojnie poradzi sobie na nich już trzylatek. Wystarczy, że potrafi on samodzielnie utrzymać kredkę oraz zrobić kilka prostych linii. To czas, kiedy dziecko czerpie radość z rysowania, a każde nowe dzieło jest wielkim powodem do dumy. Czteroletnie dzieci, które rozpoczęły swoją przedszkolną przygodę, przeważnie potrafią już prawidłowo utrzymać kredkę oraz kolorować obrazki prawie idealnie. Dzieci pięcioletnie potrafią już odtworzyć proste rysunki, samodzielnie narysować niektóre przedmioty. To czas, kiedy zaczynamy obserwować zdolności artystyczne. Niezależnie od wieku, warsztaty to świetny sposób na doskonalenie umiejętności oraz rozwój artystyczny. Mają one także wpływ na dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Proces tworzenia to przede wszystkim dobra zabawa.
undefined