Zalety i wady robotyki, czyli jaka czeka nas przyszłość

Robotyka to nowa rewolucja w tym cyfrowym świecie. To ułatwiło ludziom pracę. Innymi słowy, zastąpiły one wiele prac wykonywanych przez ludzi. Jak wszyscy wiecie, robotyka znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle wytwórczym, laboratoriach, kontroli ruchu, badaniach, przy operacjach poszukiwawczych i misjach wojskowych.

Nie ma się co dziwić, gdy widzisz roboty tankujące paliwo na stacjach benzynowych znajdujących się dalej. Roboty humanoidalne wykonują większość zadań wykonywanych przez ludzi i bez ludzkich błędów. Chociaż roboty przejęły znaczną część istniejącego obciążenia, szanse, że  roboty zastąpią ludzi,  są dość niepewne.

Jeśli jesteś właścicielem organizacji, możesz używać robotów w miejscach, w których wykonywanie pracy przez ludzi jest ryzykowne. Aby jednak zrozumieć logikę tworzenia robotów, z pewnością warto poznać zalety i wady robotyki.

Zalety robotyki, postaci człowieka jako maszyny

Może dotrzeć do miejsc, w których ludzie nie mogą

Powinieneś wiedzieć, jakie znaczenie ma optymalne wykorzystanie robotów, a także kiedy ich używać, a kiedy ich nie używać. Nie możesz użyć robota nawet do małego zadania. Zawsze marzę o użyciu robota do szpiegowania podejrzanych ludzi, aby uniknąć strasznych incydentów w kraju. Możesz jednak używać robotów do eksploracji kosmosu, szpiegowania ludzi i zmuszania ich do wykonywania zadań, których ludzie nie mogą.

Roboty mogą dotrzeć do miejsc, w których ludzie nie mogą oddychać ani przeżyć. Mogą dostarczyć informacji, które są trudne do zdobycia dla ludzi. Najlepsze jest to, że nie musisz płacić pensji robotom ani podawać im pysznego jedzenia, aby były szczęśliwe. Wszystko, czego potrzebują, to ładowanie. Żadnych monotonnych zadań przypominających ludzkie. Jeśli będziesz to robić wielokrotnie, znudzisz się, ale roboty nie będą narzekać, że się nudzą.

Wykonuj zadania szybciej niż ludzie

Roboty mogą wykonać każde zadanie znacznie szybciej niż ludzie. W rzeczywistości, jeśli produkujesz w przemyśle od dwóch do trzech przedmiotów dziennie, za pomocą robota można produkować od 50 do 100 przedmiotów dziennie dokładniej. Są one szeroko stosowane w przemyśle wytwórczym, a także obecnie w szpitalach, aby zapewnić pacjentom aktywność i rozrywkę.

Pracuj bez ingerencji człowieka

Nie musisz budzić robota do wykonywania jego zadań. Wszystko odbywa się automatycznie, po prostu przekazując mu kilka poleceń. To obudzi nawet cały świat śpi.

Możesz używać robotów do rozrywki i wyjść z depresji, a także wykonywać różne prace domowe i biurowe. Ponadto, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o wodzie pod wodą, możesz wysłać ich do głębin morskich w celu zebrania informacji lub kliknięć głębinowych.

Wytwarzaj produkty

Jeśli założyłeś mały zakład produkcyjny i nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie wielu pracowników do dostarczania wymaganych elementów, aby zaspokoić popyt, kup jednego robota i wykonaj całą pracę.

Roboty są wykorzystywane w przemyśle wytwórczym, zwłaszcza w przemyśle samochodowym do montażu samochodów. Są one również używane do precyzyjnego budowania samochodów, samolotów i innych części pojazdów. To jedna z głównych zalet robotyki.

Twórz nowe miejsca pracy

Nie musisz martwić się o dokładność pracy wykonywanej przez roboty, ponieważ robią wszystko perfekcyjnie za pierwszym razem. Wraz z rozwojem tworzy nowe miejsca pracy, ponieważ ludzie muszą projektować i naprawiać problemy w robotach. Roboty mogą pracować przez całą dobę bez zmęczenia. To jedna z zalet robotyki.

Toleruj wrogie środowisko

Roboty mogą przetrwać w przestrzeni międzyplanetarnej. Roboty są wykonane w taki sposób, że ich stan fizyczny i wydajność pozostają takie same, nawet gdy wchodzą na inne planety.

Są one idealne do wykonywania prac wykonywanych przez ludzi z konsekwencją i dokładnością. Niezaprzeczalnie jeden robot to 100 ludzi, co jest jedną z zalet robotyki. Mogą wziąć na siebie wiele obowiązków, a także radzić sobie bez interwencji człowieka.

Górnictwo i ocean

To jedna z głównych zalet robotyki. Nową rewolucją w świecie robotyki byłoby wykorzystanie robotów w górnictwie i oceanach. Mogą być używane do kopania paliw i eksploracji głębin oceanów. Są idealnym zamiennikiem wielu niebezpiecznych prac ludzkich. Mówiąc najprościej, robotyka ratuje życie ludzi podejmując szkodliwe prace.

Wykonuj powtarzalne i niebezpieczne zadania

Często narzekam na monotonną pracę. Jednak wraz z pojawieniem się technologii robotyki jestem zachwycony, że zdejmuje z barków ludzi powtarzalne i czasochłonne zadania i robi to za nich. Oprócz prostych, ale nudnych prac mogą również wykonywać niebezpieczne zadania.

Mają też możliwość ustawienia szybkości i czasu wykonywania zadań. Najlepsze jest to, że mogą działać w szybszym tempie bez wpływu czynników, które robią ludzie.

Pracuj bez przerwy

Czy możesz pracować nieprzerwanie przez dwa dni bez przerwy? Ja osobiście „nie”. Ludzie wariują, a ich mózgi przestają działać, gdy pracują bez przerwy i śpią. Jednak roboty mogą pracować bez snu i przerwy. Możesz zatrudniać roboty w miejscach, w których wykonywanie zadań przez ludzi jest ryzykowne. Mogą pracować razem przez wiele miesięcy bez przerwy, konserwacji i są uważani za bardziej produktywnych niż ludzie.

Przeprowadzaj operacje medyczne

Nie daj się zaskoczyć, widząc roboty w szpitalach i wykonujące operacje u pacjentów w nadchodzących latach. Zachowują się jak ludzie. Przy wejściach do szpitali trzymanych jest kilka robotów, które ściskają dłonie pacjentom i obliczają ich ciśnienie krwi, wagę i inne parametry. Dokładniej też przeprowadzają operacje w kilku szpitalach.

Wady robotyki

Z zaletami wszystkiego wiążą się wady. Robotyka nie jest od tego wyjątkiem. Jednak wady można przyćmić jego zaletami. Omówmy wady robotyki.

Dostarczaj moc w sposób ciągły i kosztuje więcej

To jedna z wad robotyki. Roboty zużywają dużo energii do działania. Wielu pracowników najemnych straciłoby pracę, która w rzeczywistości jest chlebem i masłem ich rodzin.

Roboty muszą być stale konserwowane, aby utrzymywać je w dobrym stanie. Aby kupić roboty, musiałbyś zainwestować ogromne pieniądze. Co więcej, opracowanie oprogramowania, które będzie działało zgodnie z Twoimi potrzebami, będzie kosztować ogromne.

Zwiększ bezrobocie

Widzę wielu młodych ludzi bez pracy. Gdyby robotyka weszła w życie, wielu zdolnych pracowników również straciłoby pracę i znalazłoby się na drogach, co jest jedną z wad robotyki.

Robotyka z pewnością zastąpi pracowników w fabrykach. Ludzie muszą albo szukać innej pracy, albo przejść szkolenie w zakresie pracy z robotami. Jeśli robotyka zacznie zastępować ludzi, to zdecydowanie wzrośnie stopa bezrobocia na całym świecie.

Kosztować fortunę na konserwację i naprawy

Musisz stale konserwować roboty, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie i zachować ich wydajność. Programy zawarte w robotach należy aktualizować zgodnie z wymaganiami. W przypadku awarii naprawa kosztowała fortunę. Ponadto czas potrzebny na przywrócenie utraconych danych i koszty byłyby wysokie.

Nie jest łatwo odzyskać dane

Roboty dobrze radzą sobie z przechowywaniem w nich ogromnych porcji danych, ale ich utrata jest trudna do odzyskania. Nie jest tak potężny, jak ludzki mózg. Chociaż potrafią wykonywać monotonne zadania, nie mogą z czasem stać się lepszymi, jak ludzie, co jest jedną z wad robotyki.

Bez emocji

Roboty nie mają zakorzenionych emocji i działają bez sumienia. Roboty nigdy nie mogą wchodzić w interakcje jak ludzie, ponieważ brakuje im empatii, co jest jedną z wad robotyki.

Niebezpieczny

Roboty mogą być również niebezpieczne dla ludzi, gdy działają nieprawidłowo lub są przeznaczone do działań wojennych.

Żadnej inteligencji

Roboty nie mogą myśleć poza tym, co jest im zaprogramowane jako ludzkie mózgi. Są całkowicie mechaniczne i mniej inteligentne. Ponadto działają zgodnie z zaprogramowaniem i nie mogą podejmować decyzji.

Wykorzystanie robotyki wzrośnie w nadchodzących latach wraz z rozwojem technologii. Wiele firm z niecierpliwością czeka na optymalne wykorzystanie technologii robotycznej w swoich pracach. Jednak ten artykuł mógł dać ci jasny wgląd w to, kiedy i kiedy nie używać robotów.